Pielgrzymka do Szwajcarii - zapowiedź

Papież Jan Paweł II rozpoczyna w sobotę 103. zagraniczną podróż od początku pontyfikatu. Najbliższe dwa dni spędzi w Szwajcarii

Papież Jan Paweł II, rozpoczynając pielgrzymkę do Szwajcarii, powiedział, że jej głównym celem jest spotkanie ze szwajcarską młodzieżą katolicką z okazji jej narodowego zlotu. W przemówieniu powitalnym na lotnisku pod Bernem Ojciec Święty dodał, że to dzisiejsze spotkanie będzie zarówno dla młodych jak i dla niego świętem.

Ojciec Święty powiedział, że przemierzając drogi świata, kieruje się obowiązkiem głoszenia Ewangelii Chrystusa, aby proponować ją wszystkim, a zwłaszcza nowym pokoleniom. Podkreślił, że ten, kto podąża za Chrystusem, buduje cywilizację miłości i pokoju.

Papież przypomniał, że jest to jego trzecia podróż apostolska do Szwajcarii. "Po raz trzeci Opatrzność Boża prowadzi mnie do tego szlachetnego kraju, tygla języków i kultur, aby spotkać się z narodem strzegącym antycznej tradycji i otwartym na nowoczesność - powiedział papież.

"Proszę Pana - dodał Ojciec Święty - aby zesłał na ten kraj wszelką obfitość swych darów. Niech Bóg błogosławi Szwajcarię!" - zakończył papież swe przemówienie powitalne, które wygłosił po francusku, niemiecku i włosku.

Ojca Świętego powitali prezydent Konfederacji, członkowie rządu i biskupi Szwajcarii. Papież, dziękując im za przywitanie, pozdrowił też wspólnoty kościelne poszczególnych kantonów, chrześcijan innych wyznań i wszystkich ludzi dobrej woli.

Papież Jan Paweł II prosił szwajcarską młodzież, by wsłuchiwała się w głos Chrystusa w swoim życiu. Papież spotkał się w Bernie ze szwajcarską młodzieżą katolicką, zgromadzoną na pierwszym swym zlocie w stolicy kraju.

Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło blisko13 tysięcy młodych ludzi ze wszystkich kantonów Szwajcarii.

Jan Paweł II w swoim wystąpieniu powiedział, że Kościół potrzebuje energii i entuzjazmu młodych, ich młodzieńczych ideałów, aby budować cywilizację prawdziwej sprawiedliwości i miłości bez dyskryminacji. Podkreślił, że w dzisiejszym świecie nie można wstydzić się Ewangelii.

Wcześniej przewodniczący Konferencji Biskupów Szwajcarii biskup Amedee Grab podziękował papieżowi za to, że mimo wielu trudności jest apostołem wiary i nadziei. Powiedział, że młodzież chciałaby się nauczyć, jak utrzymać pokój na ziemi, jak zachować godność ludzką w świecie terroryzmu i dyktatury pieniądza.

"Niech żyje papież" - takie okrzyki po polsku było słychać bardzo wyraźnie. W spotkaniu papieża z młodzieżą uczestniczyło prawdopodobnie około dwóch tysięcy Polaków.

Dziś wieczorem papież weźmie udział w tradycyjnym czuwaniu, jutro rano odprawi dla młodych katolików mszę, a przed odlotem do Rzymu pozdrowi byłych żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej. W Watykanie nie ukrywa się, że nie wszyscy mieszkańcy Konfederacji cieszyć się będą z przyjazdu Jana Pawła II: o krytyce czy nawet protestach mówili dawny organizator papieskich pielgrzymek kardynał Roberto Tucci i jego następca, biskup Renato Boccardo. Powodem niezadowolenia protestanckiej większości może być także zapowiedź nawiązania stosunków dyplomatycznych z Watykanem w czasie wizyty papieża, który w Szwajcarii będzie już po raz trzeci. To jedna z dwóch planowanych w tym roku podróży zagranicznych. W sierpniu Jan Paweł II uda się do francuskiego sanktuarium maryjnego w Lourdes. Mówi się też, że w połowie lipca odpoczywać będzie w Alpach, w Dolinie Aosty, a we wrześniu odwiedzi Loreto.