Marsz homoseksualistów dzieli Kraków

Przeciw jest LPR i organizacje katolickie. We wtorek dołączyła do nich krakowska Platforma Obywatelska. W obronie marszu wystąpili nobliści - Wisława Szymborska i Czesław Miłosz

Festiwal kultury gejów i lesbijek "Kultura dla Tolerancji" organizuje od 6 do 9 maja Kampania przeciw Homofobii. Najważniejszym punktem ma być marsz gejów, lesbijek i popierających ich organizacji na Wawel. - Pokażemy swoje twarze, zaznaczymy swoją obecność w przestrzeni publicznej. Ale to nie będzie parada z drag queens na platformach - zastrzega rzecznik Kampanii Tomasz Szypuła.

To właśnie marsz wzbudził największe kontrowersje. Początkowo planowano go w niedzielę, w dniu procesji św. Stanisława. W Krakowie zawrzało, a marsz uznano za prowokację. Lawiny protestów nie powstrzymała informacja o przeniesieniu go na piątek.

LPR zażądała, by prezydent miasta zablokował imprezę. Zaapelował też o to sejmik województwa (przeciw głosowało tylko czterech radnych SLD). Młodzież Wszechpolska zapowiedziała pikiety. Zbierano podpisy przeciw imprezie. Specjalne oświadczenie wydał metropolita krakowski: "Wyrażam uzasadnioną nadzieję, że wszyscy odpowiedzialni za porządek w mieście uwzględnią liczne głosy sprzeciwu wobec planowanej kampanii".

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi wrzuca do skrzynek na listy tysiące ulotek, w których nawołuje do odmawiania różańca "w intencji wynagrodzenia Jezusowi i Jego Matce za grzech sodomii". Zorganizowało też konferencję o tym, że związki homoseksualne są zagrożeniem społecznym. Patronuje jej przewodniczący rady miasta, a prezydent Krakowa udostępnił nieodpłatnie salę magistratu.

Wczoraj do protestów dołączyła krakowska PO. "Kraków będący miastem konserwatywnym, którego mieszkańcy żyją zgodnie z wartościami chrześcijańskimi, nie jest odpowiednim miejscem do tego typu demonstracji" - stwierdził w oświadczeniem zarząd PO. Przeciw uchwale była tylko jedna osoba. Od jednego z krakowskich działaczy partii usłyszeliśmy: - To sprawa polityczna. Skoro LPR punktuje dzięki tym protestom, Platforma też może.

Festiwal i marsz homoseksualistów poparli nobliści: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Z ich listu otwartego: "Wierzymy, że w życiu kulturalnym naszego miasta jest miejsce dla festiwalu "Kultura dla Tolerancji". Nauczmy się mieszkać razem i szanować wzajemne różnice".

W obronie festiwalu stanęła Federacja Młodych Socjaldemokratów i Krakowska Partia Zielonych. "Nie chcemy żyć w skansenie dulszczyzny" - oświadczyli "zieloni". Patronat nad festiwalem objęła Izabela Jaruga-Nowacka, wcześniej pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, dziś wicepremier. Na festiwal przekazała 6 tys. zł.