Otwarto terminal dla tanich linii

Od niedzieli pasażerowie tanich linii nie są odprawiani w głównym terminalu lotniska im. Fryderyka Chopina, lecz w położonym obok niewielkim budynku Etiuda.

W niedzielę głównej hali na Okęciu wyrosła konkurencja - kilkaset metrów od niej zaczął działać nowy terminal pasażerski Etiuda. Ma obsługiwać głównie pasażerów tanich linii lotniczych. Na Okęciu lądują na razie samoloty dwóch takich przewoźników: Airpolonia.com i Germanwings.

Tani tłok

- Właśnie liniami Germanwings lecę dziś do Kolonii - zwierzyła nam się Irena Brylewska, pierwsza pasażerka terminalu Etiuda. - Dowiedziałam się o nich z internetu. Bardzo się ucieszyłam, bo bilet okazał się tańszy niż na autobus - kosztował 50 euro.

Choć jej samolot odlatywał dopiero o godz. 16.15, zjawiła się na lotnisku już po godz. 11. - Przyjechałam rannym pociągiem z Gdańska. A nie będę przecież z ciężką walizką włóczyć się kilka godzin po mieście - tłumaczyła.

Nowy terminal zapełnił się ok. godz. 14. - Już poczułem, że korzystam z tanich linii. Standard jest tu rzeczywiście dużo niższy niż w zwykłej hali pasażerskiej - komentował Jacek Radecki, który leciał Airpolonią do Londynu. - Ta hala jest zbyt mała, wiele ludzi się tu nie zmieści, więc panuje ogromny tłok. I to już teraz. A co będzie, kiedy na Okęciu zaczną lądować samoloty innych tanich linii?

Walizka w rękę

W Etiudzie nie ma barów ani restauracji. Zobaczymy tu za to wszystko, co jest niezbędne na każdym lotnisku: stanowiska odpraw, punkty do prześwietlania bagażu, sortownię. - Ta hala może służyć wszystkim liniom lotniczym. Jednak infrastruktura jest dość uboga, więc sądzimy, że skorzystają z niej głównie tanie linie - wyjaśnia Wiktor Ziemiński, wicedyrektor Portów Lotniczych.

Pasażerowie obsługiwani w Etiudzie zapłacą dwa razy niższą opłatę lotniskową niż w głównym terminalu - 8 zamiast 16 dol. (to dlatego, że standard obsługi jest tu niższy, np. trzeba samemu nieść bagaż). W zależności od przewoźnika, do samolotu dojdą na piechotę lub dojadą autobusem.

PPL zapowiadają, że już niebawem w nowym terminalu będą odprawiani pasażerowie kolejnych tanich linii - od maja słowackich Skyeurope, niedługo potem - węgierskich Wizzair.