Nowa flaga Wlk. Brytanii? "Strata marki Brytyjskiej". Propozycje w razie odłączenia Szkocji [ZOBACZ]

Czy po ponad 200 latach jedną z najbardziej rozpoznawalnych flag świata zastąpi nowa? Marketingowcy i eksperci od biznesu są sceptyczni, ale Brytyjski Instytut Flagi już pokazuje projekty.

Specjaliści przestrzegają, że razem ze zmianą Union Jacka Wielka Brytania straci markę, która pod względem popularności nie może się równać z żadną inną flagą na świecie. Jest obecna na kubkach, t-shirtach i niezliczonej ilości produktów. "To symbol zaufania w biznesie, otwiera drzwi brytyjskim firmom na rynkach na całym świecie" - powiedział The Independent John Cridland, dyrektor Confederation of British Industry.

Jednak Charles Ashburner, szef Instytutu Flagi, uważa, że jeśli w referendum Szkoci zdecydują o powstaniu niepodległego państwa, Brytyjczycy będą chcieli mieć nową flagę. Członkowie Instytutu stworzyli propozycje projektów, które poddali publicznej debacie.

Jak mówi Ashburner projektanci skupili się na tym by usunąć niebieskie tło symbolizujące Szkocję. Jednocześnie chcieli zawrzeć nawiązanie do flagi Walii, które jest nieobecne w Union Jacku. Ashburner podkreśla, że flaga Wielkiej Brytanii już ulegała zmianom, tak jak zmieniała się historia kraju.

Obecnie Union Jack to niebieska flaga z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, gdzie w tle po przekątnych nakładają się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji). Obowiązuje od 1 stycznia 1801.