Czym jest World Press Photo

World Press Photo jest niezależną organizacją, założoną w 1955 r. w Holandii. Głównym jej celem jest wspieranie i międzynarodowa promocja fotografii prasowej. W czasie swojej działalności fundacja stała się niezwykle ważnym osrodkiem wymiany informacji i rozwoju fotografii reporterskiej. Obok rozbudowanego programu wystawienniczego, organizuje też liczne projekty edukacyjne. World Press Photo działa pod patronatem J.K.W. Księcia Holandii Bernharda.

Konkurs:

Każdego roku komisja fundacji World Press Photo zaprasza fotografów prasowych z całego świata do wzięcia udziału w konkursie. Obejmuje on zawsze fotografie zrobione w poprzednim roku, przeznaczone do publikacji. Zwycięskie zdjęcia są pokazywane na dorocznej wystawie, oraz publikowane w albumie World Press Photo. Na ubiegłoroczny konkurs nadesłano 53 597 zdjęć autorstwa 3 913 fotografów ze 118 krajów.

Wystawa:

Ekspozycja roku 2003, zawierająca zwycięskie zdjęcia, zostanie pokazana m.in. w Australii, Austrii, Belgii, Egipcie,Kanadzie, Czechach, Chile, na Kubie, w Danii, Egipcie, Francji, Niemczech, na Węgrzech, w Islandii, Indonezji, Irlandii , Japonii, Holandii, Hong-Kongu, Nowej Zelandii, Polsce, Portugalii, Rwandzie, Hiszpanii, Sri Lance, Szwecji, Ugandzie, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA. Obejrzy ją ponad milion ludzi. więcej informacji o konkursie i wystawie znajdziecie Państwo na stronie www.worldpressphoto.nl.

Album:

Książka służąca jednocześnie za katalog wystawy, publikowana jest przez fundację co roku, w kilku językach. Zawiera przegląd zwycięskich fotografii. Album World Press Photo 2002, jak również z poprzednich lat, można zamówić poprzez biuro fundacji w Amsterdamie, oraz stronę WWW.

Seminaria:

Program seminariów rozpoczęto w roku 1998, aby zachęcić fotografów z krajów rozwijających się do doskonalenia umiejętności. Ma on formę warsztatów, rozwijających zarówno umiejętności techniczne, jak i twórczy potencjał oraz zdolność poruszania się w świecie zawodowym, na poziomie lkalnym, regionalnym i midzynarodowym. Trwa 3 lata. Wybrani uczestnicy co roku spotykają się na 3-dniowych warsztatach, prowadzonych przez wybranych wykładowców,zaproszonych przez fundację.

Joop Swart Masterclass:

Doroczne 5-dniowe warsztaty Joop Swart Masterclass to kolejne przedsiewzięcie fundacji World Press Photo. Grupa młodych, obiecujacych fotografów z rożnych stron świata, ma szansę pracować z najwybitniejszymi profesjonalnymi fotoreporterami. To właśnie profesjonaliści co roku wybierają uczestników Masterclass. W roku 2003 warsztaty odbędą się po raz 9-ty.

Jury dziecięce:

Od roku 1987 międzynarodowe Jury przyznaje Dziecięcą Nagrodę World Press Photo. Wszyscy członkowie jury mają ok. 12 lat i są laureatami konkursów wiedzy o fotografii, organizowanych w różnych krajach. Dla grup dziecięcych odwiedzających doroczną wystawę fundacja uruchomiła program edukacyjny, aby pomóc w zrozumieniu samych zdjęć, jak i miejsca fotografii we współczesnym świecie.