Naukowcy coraz bliżej stworzenia czapki-niewidki

Naukowcy z Teksasu stworzyli niewidzialny materiał - donosi New Journal of Physics. Za wcześnie jednak, żeby mówić o pelerynce-niewidce z Harrego Pottera, bo materiał zapewnia niewidzialność tylko w przypadku mikrofal. Więcej - nawet jeśli się taką pelerynkę stworzy, to osoba w takim płaszczu byłaby niewidoczna, ale... nic by nie widziała

- To nie jest nowy pomysł - zaznacza w rozmowie z TOK FM dr Jacek Szczytko z Uniwersytetu Warszawskiego. Teoria, na których opierają się prace naukowców pochodzi z lat 80. Nowość polega na zastosowaniu plazmoniki - tłumaczy. Ale po kolei. Jak to możliwe, że nie widać?

- Fala elektromagnetyczna jakby opływa nasz obiekt. Tak jakbyśmy włożyli go do wody- tłumaczy dr Szczytko. Fale elektromagnetyczne mają różne długości. Wyróżniane są m.in. fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, promieniowanie rentgenowskie. Dostępne obecnie, tzw. metamateriały umożliwiają niewidzialność w przypadku mikrofal. Aby skonturować takie metamateriały dla światła widzialnego musiałyby być stworzone nanotechnologicznie (jeszcze mniejsze). Bo, oczywiście, takie materiały nie występują w przyrodzie, więc musimy je samo zaprojektować.

Czy to możliwe?

Czy będzie możliwe stworzenie uniwersalnego materiału-niewidki? - I tak i nie. W tej chwili materiały, dzięki którym uzyskujemy niewidzialność, działają tylko dla określonej długości fali. Jakby dla określonego koloru. To tak jakbyśmy znikali w czerwonym, ale w zielonym i niebieskim cały czas byli widoczni - wyjaśnia naukowiec. - Nie jestem pewien, czy to byłoby możliwe stworzenie uniwersalnie niewidzialnego materiału - mówi dr Szczytko.

Nie widzą Ciebie, nie widzisz i Ty

Jest jeszcze jeden problem. - Osoba otoczona takim płaszczem niewidzialności nic nie widziałaby na zewnątrz - tłumaczy dr Szczytko.

Żeby cokolwiek zaobserwować, fala elektromagnetyczna, czyli fotony, musi wpaść do naszego oka i tam zamienić swoją energię na jakąś informację, którą przetwarzamy potem w mózgu (i dzięki temu coś widzimy). Jeśli więc osoba byłaby niewidzialna, to też żadna fala elektromagnetyczna nie mogłaby wniknąć pod "pelerynkę-niewidkę". - Środek byłby idealnie czarny lub idealnie lustrzany. Zatem, aby coś widzieć, źrenice zawsze musiałyby być widoczne - wyjaśnia naukowiec.

Wykorzystali plazmonikę

Nowy, tak zwany materiał plazmoniczny, stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego, niejako współpracuje z kształtem pokrywanego obiektu, nie może być więc używany do ukrywania dowolnych przedmiotów.

- Plazmonika to nauka, która zajmuje się wykorzystywaniu wzbudzeń w nanometalach. Jak rozumiem, nowość tego rozwiązania polega na zastosowaniu wzbudzeń plazmy w metalach - mówi dla TOK FM dr Szczytko.