PKP: od 1 września (jeszcze) dłuższa podróż do Krakowa, Katowic i ...

Od 1 września PKP wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy spowodowane kolejnym etapem remontów torów. Podróż z Warszawy do Krakowa czy Katowic potrwa ponad cztery godziny, do Trójmiasta osiem godzin i pół godziny.

Pociągi z Warszawy do stolicy Małopolski pojadą objazdem przez Zabrze, a do Gdańska przez Toruń i Bydgoszcz. Utrudnienia potrwają tydzień. - Pociągi będą jeździły drogą okrężną, a więc czas podróży w obu tych przypadkach wzrośnie o około 90 minut - wyjaśnia Jan Tereszczuk z PKP Intercity.

Dłużej pojedziemy też z Warszawy do Przemyśla: podróż zajmie ponad 10 godzin i pół godziny .

Wydłużony czas jazdy to efekt modernizacji kolejnych odcinków torów. Dlatego podróżni przed wyjazdem powinni uważnie śledzić rozkład PKP: - Zmiany w rozkładzie na niektórych liniach będą następowały dość często. Będzie to uzależnione od kolejnych etapów robót na poszczególnych odcinkach linii, w związku z tym zachęcamy pasażerów, aby na kilka dni przed zaplanowaną podróżą sprawdzali rozkład jazdy - radzi Tereszczuk.

Na pocieszenie: o cały kwadrans krócej pojedziemy z Warszawy do Łodzi : - I praktycznie na niezmienionym poziomie będzie czas przejazdu na trasie Warszawa - Poznań. Natomiast od nowego rozkładu jazdy (10 grudnia) liczymy, że z Warszawy do stolicy Wielkopolski dojedziemy w dwie godziny i 30 minut - zapowiada Robert Kuczyński z PKP Polskie Linie Kolejowe.

PKP zapowiada, że tym razem zadba o to, aby pasażerowie byli dobrze poinformowani o niedogodnościach w podróży. Ma temu pomóc m.in kampania ulotkowa oraz informacje na poszczególnych dworcach.

Na razie spółki zapewniają, że ceny biletów nie wzrosną, ale też nie ma co liczyć na zniżki lub rekompensaty za utrudnienia w podróży w pierwszym tygodniu września: - Jazda objazdem powoduje wzrost naszych kosztów, płacimy więcej za energię, za czas dłuższy czas pracy naszego personelu, a z drugiej strony spółka PKP Polskie Linie Kolejowe nie oferuje nam obniżenia ceny za korzystanie z torów - tłumaczy Jan Tereszczuk z Intercity.

Przewoźnicy zapewniają, że tym razem żadne połączenia nie będą likwidowane , a na trasach najbardziej uczęszczanych dołoży dodatkowe wagony do składów pociągów.

Remonty i utrudnienia - według planu potrwają na różnych odcinkach torów do 2014 roku.

Więcej w serwisie warszawa.gazeta.pl.

Skok oknem, mur z walizek, udawanie ciąży: sposoby na wsiadanie do pociągu TLK. Znasz je? [WIDEO]

Więcej o: