Prognozują przestępstwa jak pogodę albo trzęsienia ziemi

Policjanci z Santa Cruz w Stanach Zjednoczonych testują właśnie najnowszy program komputerowy, który z wyprzedzeniem pozwala przewidzieć, gdzie i kiedy może zostać złamane prawo.

Program opiera się na skomplikowanych modelach matematycznych, za pomocą których analizuje on dane dotyczące przestępstw z ostatnich ośmiu lat. Wykorzystuje podobne schematy jak aplikacje prognozujące wstrząsy wtórne po trzęsieniach ziemi. Na podstawie tych wyliczeń o określonej porze, w konkretne miejsce wysyłany jest patrol policji.

Na razie program analizuje tylko dane dotyczące włamań i kradzieży samochodów. Mimo, że mundurowi używają go niewiele ponad miesiąc, ich zdaniem już widać efekty. Z statystyk wynika bowiem, że liczba przestępstw tego typu spadła w lipcu o 26 procent, a wysyłane patrole zatrzymały pięć osób "na gorącym uczynku".

Mundurowi już myślą nad rozszerzeniem bazy danych programu o kolejne typy naruszeń. Liczą, że w ten sposób uda się nie tylko ograniczyć przestępczość, ale też bardziej efektywnie zarządzać patrolami.

Szokujące seksualne zabawy gimnazjalistów - modne już nie tylko "Słoneczko" >>

Więcej o: