Na brytyjskich lotniskach będą pobierać odciski palców

Od stycznia pasażerowie linii lotniczych odlatujący z Wielkiej Brytanii będą mieli pobierane odciski palców - pisze Daily Mail

Wiadomości lotnicze - aktualności i ciekawostki

Miliony podróżnych, korzystających zarówno z lotów międzynarodowych, jak i krajowych, zostaną zewidencjonowane w ramach rządowego programu zapobiegania terroryzmowi. Nowe zasady wchodzą w życie od stycznia przyszłego roku, pomimo sprzeciwów ze strony brytyjskiego urzędu ochrony danych. W marcu tego roku urząd storpedował podobne plany londyńskiego lotniska Hearthrow argumentując, że pobieranie odcisków palców od pasażerów narusza ustawę o ochronie danych osobowych.

Krytycy nowego programu uważają, że jego głównym celem nie jest zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych, ale powody komercyjne. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom pasażerowie lotów krajowych będą korzystali z tej samej hali odlotów, co pasażerowie międzynarodowi. Jedni i drudzy będą mogli robić zakupy w sklepach wolnocłowych.

Wielka Brytania pobiera już odciski palców od wszystkich ubiegających się o wizę wjazdową do kraju. Na wielu lotniskach działa system podobny do planowanego. Pasażerowie są fotografowani przy przekraczaniu bramek bezpieczeństwa, a ich tożsamość jest potwierdzana na podstawie zdjęć podczas wpuszczania na pokład samolotu. Odciski palców są jak na razie pobierane tylko od pasażerów wjeżdżających do Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Na Terminalu 5 ginie 900 sztuk bagażu dziennie!