"Oskarżam" - nowy cykl kryminalny Gazeta.pl. Justyna Mazur-Kudelska rozmawia z Heleną Kowalik o polskiej mafii

Przedstawiamy "Oskarżam" - nowy cykl kryminalny Gazeta.pl. Co dwa tygodnie będziemy publikować reportaże kryminalne bazujące na aktach sądowych. Na początek zajmiemy się szalonymi latami dziewięćdziesiątymi, czyli działalnością polskiej mafii.

- Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że to tak okrutny świat. Zabicie człowieka było wtedy tak błahe. Wystarczyło, że ktoś coś powiedział - opowiada uznana reporterka sądowa i autorka kilkunastu książek kryminalnych Helena Kowalik. Obszerną rozmowę o wojnie gangów "Pruszkowa", "Wołomina" czy "Mokotowa" przeprowadziła z nią Justyna Mazur-Kudelska, czołowa polska podcasterka, twórczyni podcastu kryminalnego "Piąte: Nie zabijaj". Rozmowę publikujemy w formie wideo - w trzech częściach.

"Oskarżam" - nowy cykl kryminalny Gazeta.pl

W ramach cyklu pojawią się sądowe reportaże autorek zewnętrznych - Heleny Kowalik i Hanny Dobrowolskiej. Kowalik to uznana reporterka sądowa, autorka kilkunastu książek kryminalnych i reportaży sądowych, m.in. cyklu Warszawa Kryminalna czy takich publikacji jak "Hipokrates przed sądem: pacjent kontra lekarz" czy "Przed sądem II RP : przebiegłe kochanki, pospolite zbiry, zazdrośni mężowie". Dobrowolska jest autorką książki "Wnuczkowa mafia" o "Hossie", twórcy metody oszustwa na wnuczka. W przeszłości pisała dla Super Expressu i Polskiej Agencji Prasowej. Rozpocznie współpracę z Gazeta.pl w czerwcu. Jednym z wiodących autorów naszego nowego cyklu redakcyjnego jest Marcin Kozłowski, który na co dzień zajmuje się w Gazeta.pl tematyką kryminalną.

Pierwszy tekst Heleny Kowalik publikujemy tutaj.

Tekst Marcina Kozłowskiego przeczytacie pod tym linkiem.

Więcej o: