Francuscy meteorolodzy: Lato będzie upalne. Możliwe rekordowo wysokie temperatury

Jak wynika ze wstępnych prognoz instytutu meteorologicznego Meteo-France, lato w południowej części Europy ma być w tym roku wyjątkowo upalne. Francuscy synoptycy wskazują, że w czerwcu i lipcu możemy spodziewać się rekordowo wysokich temperatur.
Zobacz wideo Aplikacje do sprawdzania pogody

Prognoza na sezon letni (maj-czerwiec-lipiec 2021) została opracowana przez synoptyków z francuskiego instytutu meteorologicznego Meteo-France i Mercator Ocean (francuskiego centrum analiz i prognoz oceanicznych). Ta grupa ekspertów co miesiąc przygotowuje prognozy na kolejne trzy miesiące, które pozwalają uzyskać wstępną informację, czy i w jaki sposób pogoda w najbliższych kilkunastu tygodniach będzie odbiegała od tej zarejestrowanej w poprzednich latach. Dotyczy to zarówno temperatury jak i np. poziomu wilgotności powietrza.

Synoptycy z Meteo-France: Lato będzie wyjątkowo upalne na południu Europy

Pogoda w tym roku lubi być skrajna - po ostatnich chłodach zaczynają napływać pierwsze informacje o prognozowanych w wakacje upałach. Meteorolodzy z instytutu Meteo-France podają, że całe lato zapowiada się bardzo słonecznie, w szczególności na południu Europy (m.in. w Hiszpanii, na Francuskiej Riwierze, we Włoszech, Grecji, Bułgarii, Rumunii i Chorwacji). Bardzo wysokich temperatur mogą spodziewać się również mieszkańcy południowej Polski.

Wstępna prognoza ekspertów na maj, czerwiec i lipiec pokazuje, że średnia temperatura w południowej części naszego kontynentu będzie wyższa niż w poprzednich latach. Jak wynika z podsumowania synoptyków z IMGW, średnia temperatura między czerwcem a sierpniem w 2020 roku wynosiła od 17 stopni na Pomorzu i Żuławach, 18 stopni na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, a także miejscami na południu kraju, do 19 stopni na pozostałym obszarze.

Sierpień natomiast, choć nadal bardzo ciepły, nie będzie obfitował w rekordowe temperatury.

Niestety, oprócz upałów spodziewany jest także niski poziom opadów, który może w konsekwencji doprowadzić do suszy. W ubiegłym roku, choć nad Polską utrzymywały się wysokie temperatury, to nie brakowało deszczu i burz.

Synoptycy z Meteo-France zaznaczają jednak, że przy prognozach opracowywanych z tak dużym wyprzedzeniem należy mieć zawsze na uwadze, że mogą one jeszcze parokrotnie ulec zmianie.

Więcej o: