ISIS wzięło odpowiedzialność za zamach w Wiedniu. Opublikowano zdjęcie zamachowca

Zamachowiec z Wiednia to 20-letni bojownik Państwa Islamskiego. ISIS opublikowało jego wizerunek z personaliami.

Tak zwane Państwo Islamskie wzięło odpowiedzialność za wczorajszy zamach terrorystyczny w Wiedniu - poinformowali przedstawiciele islamskich fundamentalistów na swoim kanale w komunikatorze Telegram.

W poniedziałek wieczorem 20-letni islamski terrorysta Kujtim Fejzulai zabił cztery osoby, 23 zostały ranne. Będący "żołnierzem kalifatu" mężczyzna występuje jako Abu Dujana al-Albani, co odnosi się do albańskiego pochodzenia bojownika.

Tymczasem burmistrz Wiednia Michael Ludwig poinformował, że spośród osób, które odniosły obrażenia, 10 mogło już opuścić szpitale. 13 mieszkańców Wiednia jest jeszcze hospitalizowanych, 3 znajduje się w stanie krytycznym.

Zobacz wideo Ostatnie chwile przywódcy tzw. Państwa Islamskiego

Sprawca chciał wyjechać do Syrii

Na konferencji prasowej kanclerz Austrii Sebastian Kurz podkreślił, że wczorajsze ataki nie są skutkiem konfliktów między Austriakami a imigrantami.

To jest raczej walka między cywilizacją a barbarzyństwem, walka, którą będziemy prowadzić z pełną determinacją

- przekonywał szef austriackiego rządu.

Burmistrz Wiednia odniósł się też do tożsamości 20-letniego terrorysty, odpowiedzialnego za zamach. "Sprawca chciał wyjechać do Syrii, gdzie zamierzał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego" - tłumaczył polityk SPÖ.

Zamachowiec był wcześniej karany

Z ustaleń śledczych wynika, że rodzice urodzonego w Austrii zabójcy pochodzą z Macedonii Północnej, z miejscowości zamieszkiwanej głównie przez Albańczyków. Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, w kwietniu 2019 roku skazano go na 22 miesiące więzienia za przynależność do organizacji terrorystycznej. Został jednak zwolniony po zaledwie siedmiu miesiącach. Jak przyznały dziś austriackie władze, napastnikowi udało się "przechytrzyć" program deradykalizacji dżihadystów.

Więcej o: