Strajk Kobiet zapowiada blokadę Telewizji Polskiej. TVP: "marsz hańby" był żartem

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poinformowała o planowanej blokadzie TVP. Ma do niej dojść w czwartek. Tymczasem władze Telewizji Polskiej wydały oświadczenie ws. emisji kontrowersyjnego programu, w którym opisano tzw. marsz hańby.

Jak podaje Onet, Marta Lempart, jedna z liderek Strajku Kobiet , poinformowała, że w czwartek o godz. 18 dojdzie do "blokady TVP". Czwartkowy protest odbędzie się bowiem przed budynkiem Telewizji Polskiej. Lempart dodała, że otrzymała od TVP propozycję wywiadu, którą odrzuciła.

Kuriozalny materiał TVP. Stacja mówi o przywróceniu "marszu hańby"

W odcinku programu TVP zatytułowanego "Rodzinny ekspres" pojawił się materiał na temat Helu, w którym opisano m.in. zwyczaje panujące w tym miejscu w dawnych czasach. Jednym z takich zwyczajów miał być tzw. marsz hańby.

Nierząd obłożony był karą grzywny. A co szczególnie ciekawe - surowe kary groziły też kobietom za wszczęcie kłótni na forum publicznym. Winowajczynie musiały się liczyć, że będą musiały odbyć spacer wokół rynku z przywiązanym do szyi kamieniem

- słyszymy z ust lektora. "Kto wie, czy podobnych zasad nie byłoby warto wprowadzić w życiu publicznym obecnie" - dodaje na końcu.

Materiał TVP był emitowany m.in. w środę 28 października o godz. 7:30. W związku z krytyką ze strony widzów jego emisja została wstrzymana, a sam "Rodzinny ekspres" zniknął z serwisu vod.tvp.pl.

"Marsz hańby". Jest oświadczenie TVP

W środę TVP wydała oświadczenie w związku ze wstrzymaniem emisji "Rodzinnego ekspresu":

"W toku złożonych wyjaśnień, okazało się, że odcinek nr 148 audycji z cyklu 'Rodzinny ekspres' pod tytułem 'NOWENNA POMPEJAŃSKA', nagrywany był 11 września, a kolaudowany 7 października, na długo przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Treść audycji nie ma zatem żadnego związku z najnowszymi wydarzeniami w kraju. Zastosowany przez autorkę audycji mało wysublimowany żart, osadzony był w kontekście ciekawostek historyczno-kulturowych, całkowicie bez związku z obecną sytuacją społeczną. Felieton, którego autorką jest kobieta, ma charakter lifestylowy, a nadany mu w przestrzeni publicznej sens jest niezgodny z jej intencjami" - czytamy w oświadczeniu TVP.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński w Sejmie: Rozwalacie Polskę! Jesteście przestępcami!
Więcej o: