Alert RCB. IMWG ostrzega przed ulewami i podtopieniami. "Możliwe nagłe wezbrania rzek i potoków"

Mieszkańcy województw śląskiego i małopolskiego otrzymali w poniedziałek alerty RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w nich przed podtopieniami.

"Uwaga! Dziś (12.10) i jutro intensywne opady deszczu. Możliwe nagłe wezbrania rzek i potoków. Przygotuj się na podtopienia. Stosuj się do poleceń służb" - mogli przeczytać w otrzymanym w poniedziałek alercie RCB mieszkańcy Małopolski i Śląska.

Kilka dni z intensywnymi opadami deszczu

Przed intensywnymi opadami deszczu ostrzega również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Początek tygodnia przywitał nas opadami deszczu, które towarzyszyć nam będą przez kilka najbliższych dni. Zgodnie z naszymi prognozami już dziś w nocy od południa wkroczyły opady deszczu, na południu lokalnie spadło już 20-30 mm deszczu. Strefa opadów dziś sięgnęła również po centrum kraju, ale nadal najsilniejsze opady będą na południu - tam od rana do wieczora lokalnie może spaść do 30 mm deszczu" - czytamy na fanpage'u IMGW.

Instytut przypomina również, że w pasie od Podlasia po Śląsk i Małopolskę obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed intensywnymi opadami deszczu oraz ostrzeżenia hydrologiczne związane z możliwym wezbraniem.

Trudna sytuacja pogodowa w Tatrach

IMGW przestrzega również przed opadami śniegu w Tatrach i Sudetach. "Wysoko w górach będzie padał śnieg, w nocy w Tatrach może spaść nawet 15 cm. W związku z tymi opadami śniegu dla terenów położonych powyżej 1000 m n.p.m. zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne o opadach śniegu. Jutro w Tatrach może spaść kolejne 15 cm, jednak już jedynie w partiach szczytowych. Również w Sudetach zacznie padać śnieg" - czytamy w poście Instytutu.

Wyjście w góry odradza także Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?
Więcej o: