Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej, a w niej antysemickie treści. Projekt dotowany przez rząd

Rząd dotuje projekt zajmujący się publikacją dzieł przedwojennych myślicieli narodowych. Można się z nich dowiedzieć m.in. tego, że walka z żydami jest "konieczna" i "pożyteczna".

"Zanim to nastąpi akademik - patriota musi sobie postawić za zadanie zwalczanie żydów na każdym kroku. Bojkot towarów i sklepów żydowskich, bojkot studentów żydów, okazywanie im zawsze, iż są nam wstrętni i zbyteczni, wreszcie eliminacja żydów z kół naukowych, sportowych, literackich, prowincjonalnych i wszelkich innych jest obowiązkiem każdego studenta polskiego" - możemy przeczytać w jednej z pozycji dostępnych w Cyfrowej Bibliotece Myśli Narodowej - "Akademik i polityka" Jana Mosdorfa, doktora filozofii i przedwojennego szefa wszechpolaków

Czym jest Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej?

CBMN to projekt narodowego Stowarzyszenia im. Przemysła II. Jak czytamy na stronie internetowej Biblioteki, jego celem jest digitalizacja oraz rozpowszechnienie dorobku intelektualnego polskich myślicieli narodowych. "Dorobek intelektualny polskiego ruchu narodowego jest ciągle słabo dostępny. Chcieliśmy zatem  zwiększyć jego dostępność w świecie cyfrowym poprzez digitalizację i udostępnienie w nowoczesnej formie najważniejszych klasyków i ideologów polskiej myśli narodowej, uwzględniając przy tym wielość występującej w niej nurtów" - piszą o sobie autorzy inicjatywy.

Zobacz wideo Krzysztof Łapiński: "Kontrowersyjne wypowiedzi szkodzą partiom, ale nie politykom"

W internecie CBMN posługuje się logotypami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Oznacza to, że projekt dostaje finansowe wsparcie instytucji rządowych. 

Ile rząd przekazał na działalność Biblioteki?

Z informacji, które otrzymała "Rzeczpospolita", wynika, że NCK przekazał na funkcjonowanie CBMN 19 tys. złotych. W rozmowie z dziennikiem, rzeczniczka NCK Joanna Bancerowska zapewniła, że wniosek Biblioteki przeszedł przez normalny tryb konkursowy. Oznacza to zatem, że projekt otrzymał pozytywną ocenę niezależnej komisji eksperckiej.

MKiDN natomiast poinformowało, że w ramach programu "Kultura cyfrowa" przekazało w 2020 roku 28 tys. zł, a w 2019 roku - 20 tys. zł na działalność Cyfrowej Biblioteki Myśli Narodowej.

Więcej o: