Decyzja IRK została opublikowana w czwartek na stronie internetowej niderlandzkiego wymiaru sprawiedliwości. Jest związana ze sprawą z 31 lipca br. dotyczącą Polaka, który jest podejrzany o przemyt z Holandii do Polski 200 kg narkotyków. Wówczas sąd wstrzymał ekstradycję podejrzanego i wystosował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczyły one europejskiego nakazu aresztowania (ENA) wydanego przez polskiego sędziego.
Idąc tym śladem, IRK zadał teraz TSUE pytanie o ekstradycję w związku z wykonaniem kary pozbawienia wolności orzeczonej przez polskiego sędziego. Amsterdamski sąd jest jedynym w Holandii, który może orzekać ws. ekstradycji cudzoziemców zamieszkałych w tym kraju.
W oczekiwaniu na opinię Trybunału Sprawiedliwości, Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej w Amsterdamie zdecydowała, że do czasu jej udzielenia przez TSUE, sąd okręgowy tymczasowo zawiesza wydawanie Polsce wszystkich obywateli RP podejrzanych lub skazanych na terytorium Holandii - przekazano w komunikacie.
To nie pierwszy raz, kiedy Holendrzy wstrzymują ekstradycję do Polski. W styczniu 2019 r. ta sama Międzynarodowa Izba Pomocy Prawnej w Amsterdamie odmówiła przekazania Polsce 11 obywateli podejrzanych o przestępstwa. Jak podano wówczas w komunikacie instytucji, izba jest "zaniepokojona kwestią niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości".
W listopadzie 2018 r. irlandzki Sąd Najwyższy zadecydował o ekstradycji 31-letniego Polaka Artura C., pomimo stwierdzenia "ogólnych i systemowych" naruszeń niezawisłości polskiego sądownictwa.
Artur C. został aresztowany w 2017 roku w Irlandii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania za handel narkotykami. Obrońcy Polaka sprzeciwiali się ekstradycji, podnosząc, że w polskim systemie prawnym zaszły "systemowe zmiany", które mogą uniemożliwić sprawiedliwy proces.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w lipcu 2018 r. stwierdził, że irlandzki sąd, do którego strona polska zwróciła się o ekstradycję, powinien ją wstrzymać, gdyby miał wątpliwości, czy aresztowany będzie miał w Polsce uczciwy proces.
Podobne zastrzeżenia do strony irlandzkiej zgłaszał również sąd w Hiszpanii. W październiku przed dwoma laty do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynęło pismo od hiszpańskiego Centralnego Sądu Śledczego dotyczące wydania Polsce obywatela Hiszpanii poszukiwanego Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA).