Borys Budka dołączył do grona osób bojkotujących zaprzysiężenie Andrzeja Dudy

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka poinformował w środę, że liderzy KO nie wezmą udziału w czwartkowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, zwołanego w celu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy.

Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu zaprzysiężenia nowo wybranego prezydenta rozpocznie się w czwartek o 10:00. Andrzej Duda, który w drugiej turze wyborów uzyskał reelekcję, zdobywając 51,03 proc. głosów, ma złożyć przysięgę, a następnie wygłosić orędzie.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka poinformował w środę za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w Zgromadzeniu Narodowym - ze względu na szacunek dla instytucji państwowych - udział weźmie jedynie delegacja parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. Na sali ma zabraknąć szefów partii wchodzących w skład KO. To wyraz sprzeciwu wobec łamania konstytucji przez Andrzeja Dudę.

Borys Budka już w poniedziałek krytycznie wypowiadał się na temat Sądu Najwyższego, który stwierdził ważność wyborów. - Wybory prezydenckie nie były uczciwe. Naruszono zasadę równości, angażując media publiczne i aparat państwa po stronie Andrzeja Dudy – mówił wówczas przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Liderzy Koalicji Obywatelskiej dołączają tym samym do coraz dłuższej listy polityków, których zabraknie w czwartek przy ulicy Wiejskiej. Wśród gości nie pojawią się między innymi byli prezydenci Lech Wałęsa i Bronisław Komorowski. Na sali nie będzie również niedawnych kontrkandydatów Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, Rafała Trzaskowskiego oraz Szymona Hołowni.

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski po spotkaniu z Andrzejem Dudą: Te wybory nie były równe

Zgromadzenie Narodowe w szczególnych warunkach sanitarnych

Jak poinformowała na konferencji prasowej szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju Zgromadzenie Narodowe będzie się odbywało w szczególnych warunkach, ustalonych w zgodzie z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego. Każdy poseł i senator biorący udział w Zgromadzeniu Narodowym ma otrzymać maseczkę typu PP3. Wszyscy parlamentarzyści oraz zaproszeni goście mają mieć również zmierzoną temperaturę.

Więcej o: