Rafał Trzaskowski nie pojawi się na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kontrkandydat Andrzeja Dudy w wyścigu o fotel prezydencki, poinformował we wtorek PAP, że nie będzie go w Warszawie w dniu zaprzysiężenia prezydenta RP Andrzeja Dudy na drugą kadencję. Posłowie i senatorowie zbiorą się w tym celu 6 sierpnia o 10:00.

Udział w obradach Zgromadzenia Narodowego zapowiedzieli niedawni konkurencji Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich i członkowie izby niższej parlamentu, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. Obrady Zgromadzenia Narodowego ma obserwować również europoseł i lider Wiosny, Robert Biedroń. Wśród gości zabraknie natomiast byłych prezydentów Lecha Wałęsy oraz Bronisława Komorowskiego, którzy już wcześniej zapowiedzieli, że nie pojawią się na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy.

Zobacz wideo Czy druga kadencja Andrzeja Dudy będzie inna?

W czwartek 6 sierpnia dobiega końca pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, który uzyskał reelekcję, zdobywając w drugiej turze wyborów prezydenckich 51,03 proc. głosów. Zgodnie z konstytucją, prezydent RP obejmuje swój urząd po złożeniu przed Zgromadzeniem Narodowym przysięgi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

Więcej o: