Reuters: Korea Północna nie przerwała prac nad bronią jądrową

Według informacji z poufnego raportu ONZ, do którego dotarli dziennikarze Reutersa, Korea Północna najprawdopodobniej nie przerwała prac zmierzających do stworzenia arsenału nuklearnego.

Raport, do którego dotarł Reuters, został w poniedziałek przestawiony piętnastu członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jego autorzy mieli za zadanie zbadać, w jakim stopniu Korea Północna przestrzega sankcji, które nałożyła na nią Rada Bezpieczeństwa.

W opinii ekspertów z niewymienionych w raporcie krajów, sześć przeprowadzonych przez Koreę Północną testów jądrowych w okresie do września 2017 roku w znacznym stopniu pomogło w stworzeniu zminiaturyzowanej wersji głowic nuklearnych. Według autorów raportu, Korea Północna nie wstrzymała rozwoju swojego programu nuklearnego, wciąż prowadząc prace w zakładzie wzbogacania uran. W niektórych krajach panuje przekonanie, że Korea Północna prawdopodobnie już opracowała zminiaturyzowane głowice nuklearne, dostosowując je do pocisków balistycznych będących w arsenale jej armii.

Zobacz wideo Fiasko szczytu USA-Korea Północna

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie objęła Koreę Północną sankcjami w 2006 roku, niedługo po przeprowadzeniu przez nią próby nuklearnej. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkali się do tej pory trzykrotnie, ostatni raz 30 czerwca 2019 roku, jednak nie osiągnęli porozumienia w sprawie zniesienia sankcji.  

Więcej o: