Nie żyje Zindzi Mandela, córka Nelsona Mandeli. Miała 59 lat

Państwowa telewizja South African Broadcasting Corporation poinformowała o śmierci Zindzi Mandeli. Córka byłego prezydenta RPA zmarła w poniedziałek wczesnym ranem w szpitalu w Johannesburgu. Miała 59 lat.

Zindzi Mandela była córką Nelsona Mandeli, byłego prezydenta RPA i jednego z przywódców ruchu przeciw apartheidowi oraz aktywistki antyapartheidowej, Winnie Madikizeli-Mandeli. W ostatnich latach pełniła funkcję ambasadorki swojego kraju w Danii. 

Zobacz wideo Miller: Kaczyński musi uporządkować własne szeregi, a potem spróbuje przejąć samorząd

- Wciąż miała swój udział w transformacji naszego społeczeństwa i większą rolę do odegrania w Afrykańskim Kongresie Narodowym - powiedział rzecznik partii politycznej ANC, Pule Mabe. 

Nie żyje córka Nelsona Mandeli, dołączyła do polityki tak jak jej ojciec

Zindzi Mandela-Hlongwane była ambasadorką RPA w Danii od 2015 roku. Jej pierwszym mężem był Zwelibanzi Hlongwane. W marcu 2013 roku poślubiła swojego drugiego męża, Molapo Motlhajwa, który był członkiem Południowoafrykańskich Sił Obrony Narodowej. 

Zindzi Mandela publicznie odczytała oświadczenie ojca, w którym Nelson Mandela odrzucił w 1985 roku propozycję prezydenta RPA, Pietera Willema Botha. Prezydent Republiki Południowej Afryki oferował wypuszczenie aktywisty z więzienia pod warunkiem potępienia przemocy ze strony walczącego z władzą Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC). 

Więcej o: