Kolejne trzy osoby zatrzymane w katowickim śledztwie dotyczącym tzw. mafii śmieciowej

Funkcjonariusze policji zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie grupy składowali odpady w miejscach, za które nie opłacali czynszu oraz wbrew obowiązującym przepisom.

Polecenie zatrzymania wydała Prokuratura Regionalna w Katowicach, która prowadzi śledztwo w sprawie składowania odpadów w wynajętych przez członków grupy halach magazynowych oraz innych nieruchomościach, nie płacąc za nie czynszu. Następnie, wbrew przepisom, przerzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Łączna waga zgromadzonych odpadów wyniosła ponad 4500 ton. 

Zobacz wideo Mafia śmieciowa pozbyła się nielegalnie ponad 14 tys. ton odpadów. Gang rozbiła śląska policja

Członkowie tzw. mafii śmieciowej usłyszeli zarzuty. Tymczasowy areszt dla części z nich

Prokuratura Regionalna w Katowicach postawiła zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transportowania i składowania odpadów niebezpiecznych na nielegalnych składowiskach. Grupa działała głównie na terenie województwa śląskiego, odpady znaleziono m.in. w Częstochowie, Mysłowicach czy Brzęczkowicach. 

Sąd w Katowicach wobec 2 podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. Trzecia osoba natomiast została objęta środkiem o charakterze wolnościowym. Wszystkim podejrzanym grozi kara więzienia do 10 lat.

Łącznie w sprawie nielegalnego składowania odpadów zarzuty usłyszało 15 osób. Wszystkie osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej o tym charakterze objęte zostaną podobnymi paragrafami. Poza kwestiami śmieciowymi odpowiedzą także za przestępstwo przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów. Wobec podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy. 

Planowane są kolejne czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych osób zajmujących się tym procederem.

Więcej o: