"Wygląda jak Mongoł". Policjanci z Buska-Zdroju poniżali zatrzymanych. Jest śledztwo

Policjanci z wydziału prewencji komendy w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie) mieli poniżać i wyśmiewać zatrzymanych bezdomnych. "Sexi papi", "wygląda jak Mongoł" - to przykładowe komentarze zamieszczane pod zdjęciami zatrzymanych, które przesyłali sobie funkcjonariusze policji. Sprawą zajęła się prokuratura.

W piątek redakcja Radia Zet poinformowała, że policjanci z wydziału prewencji w Busko-Zdroju mieli szykanować bezdomnych, którzy trafiali na tamtejszy komisariat. Z relacji anonimowego informatora wynika, że niektórzy funkcjonariusze mieli robić zdjęcia pijanym bezdomnym leżącym na podłodze komisariatu oraz w toalecie. Poniżano ich oraz wyśmiewano. Policjanci mieli przesyłać sobie za pomocą komunikatora internetowego zdjęcia zatrzymanych. Fotografie komentowali m.in. słowami "wygląda jak Mongoł", "Tatarzyn", "Czyngis-Chan".

Jak podaje redakcja, funkcjonariusze mieli później pokazywać zdjęcia swoim znajomym. Ponadto policjanci specjalnie zatrzymywali tych samych ludzi i wręczali im mandaty. Dochodziło do sytuacji, w których jedna osoba miała po sto, dwieście wezwań do zapłaty. Takie zachowania w stosunku do zatrzymanych, miało podbijać policyjne statystyki - podaje anonimowy informator Radia Zet.

O zdarzeniu poinformowała została Komeda Główna Policji - Chcemy działać bezstronnie i obiektywnie, niezależna prokuratura prowadzi już w tej sprawie czynności. To oczywiste, że takie zachowanie jest niedopuszczalne w strukturach policyjnych - poinformował mł.insp. Mariusz Ciarka z KGP w rozmowie z radiem.

Postępowanie wobec jednostki w Busko-Zdroju

To nie pierwszy raz, kiedy dochodzi do szykan na komisariacie w Busku-Zdroju. W lipcu radio Zet podało, że funkcjonariusze pracujący na komisariacie w Busku-Zdroju byli szykanowani przez swoich przełożonych. Komendant oraz grupa jego bliskich współpracowników mieli wywierać presję na pozostałych policjantów oraz pracowników obiektu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Kielcach.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie może nic zrobić

O sytuacji związanej z szykanami bezdomnych zostało powiadomione biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które na razie nie może wszcząć postępowania, ponieważ donos jest anonimowy. Sprawą zajmie się jednak Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur – informuje polsatnews.pl

Więcej o:
Komentarze (39)
Busko-Zdrój. Policjanci poniżali i wyśmiewali bezdomnych. "Wygląda jak Mongoł"
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 5 razy 1

  No, może i wygląda jak Mongoł..., ale jednak wolał zostać bezdomnym, niż iść do roboty w psiarni... I właśnie dlatego stoi znacznie wyżej na drabinie społecznej od tych ludzkich odpadów w mundurach.

 • alderamin

  Oceniono 3 razy 3

  Busko , to już rzut kamieniem od Pacanowa. Zbierałem truskawki z OHP, za szczyla w tej okolicy.

 • gazetalogin12

  Oceniono 3 razy 1

  Wyrzucić za służby i odebrać prawo do emerytury. Brak kwalifikacji moralnych i intelektualnych do bycia policjantem.

 • stary.gniewny

  Oceniono 2 razy 2

  Grunt, że Zdrój.

 • andrew1507

  Oceniono 4 razy 2

  w Warszawie zaczął się MAJDAN KLIMATYCZNY

 • shtalman

  Oceniono 4 razy 4

  To przecież ulubiona jednostka spasionego podlaskiego knura PiS-dzielskiego Zielińskiego

 • andrew1507

  Oceniono 9 razy 9

  uwalmy pis okupanta w wyborach w pewien piękny poranek 13.X

 • andrew1507

  Oceniono 6 razy 6

  a to łotry z pisbecji....

 • aa1000

  Oceniono 3 razy 3

  Śmierć na posterunku we Wrocławiu nie wzięła się znikąd.
  Konfetti i paralizatory - symbole ostatnich lat policji.
  Zastanawia mnie jednak postawa panów policjantów związkowców, którzy protestowali w sprawie podwyżek dla policjantów. Czy mogą oni "pociągnąć" w swoim środowisku tematu poprawy wizerunku policji, eliminacji [znanych im przecież] ludzi nienadających się do tej służby?
  A cześć z tych ludzi zaliczyli też i awanse.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX