"Panie Ministrze, proszę wyjrzeć za okno". Worki na zwłoki przed ministerstwem zdrowia

Pod ministerstwem zdrowia odbyła się manifestacja Porozumienia Rezydentów OZZL. Przed gmachem rozłożono worki na zwłoki. "Politycy są zajęci wyborami i słupkami, a ludzie umierają" - grzmieli protestujący.

"Każdy worek to inny pacjent, który zmarł na skutek braku odpowiedniej opieki zdrowotnej..." – czytamy na fanpage’u Porozumienia Rezydentów OZZL. "Dużo? To wyobraźcie sobie 30 000 takich worków".

Manifestujący weszli do worków na zwłoki i następnie rozłożyli się pod gmachem ministerstwa zdrowia, by zobrazować rządzącym stan polskiej służby zdrowia. Na każdym z worków zamieszczono kartkę z hasłem opisującym sytuację pacjentów, którzy każdego dnia powierzają swoje życie lekarzom. "Zmarł w wieku 17 lat. Popełnił samobójstwo. Nie było miejsca na psychiatrii dziecięcej" – czytamy na banerach.  

Każdy z banerów ukazuje inny problem związany z funkcjonowaniem służby zdrowia. Na jednym z nich widnieje napis: "Zmarła w wieku 63 lat. Zawał serca. Z braku miejsca na SOR karetka woziła ja od szpitala do szpitala". Na kolejnej planszy czytamy z kolei, że "Zmarła w wieku 69 lat. Jej leki nie były refundowane. Nie miała za co je kupić" 

Protestujący wskazują, że to rząd ponosi odpowiedzialność za wzrost śmiertelności w ciągu ostatnich lat.

Obecnie w Polsce politycy są zajęci wyborami i słupkami. Tymczasem ludzie umierają

– pisze na Facebooku Porozumienie. "Panie Ministrze, proszę wyjrzeć za okno. Tak wygląda rzeczywistość w ochronie zdrowia. Z dnia na dzień kolejne worki…"

Zdrowie jest najważniejsze

"30 000 osób chorych na nowotwór umarło z braku odpowiedniego leczenia, kolejek, złej organizacji ochrony zdrowia. Wg danych fundacji Alivia. Ile we wszystkich kolejkach - NFZ nie ma danych" – czytamy.

Porozumienie Rezydentów OZZL domaga się konkretnych działań ze strony rządu. Ich głównym postulatem jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu co najmniej 6,8 PKB. Organizacja chce także likwidacji kolejek, rozwiązania problemu braku personelu medycznego oraz m.in. likwidacja biurokracji.

"Nie doczekaliśmy się nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza, nie doczekaliśmy się wzrostu finansowania ochrony zdrowia, papierów i biurokracji nadal przybywa. Nie doczekaliśmy się reformy. A pacjenci nie doczekali się pomocy..." – czytamy na stronie.

Więcej o:
Komentarze (177)
Warszawa: Worki na zwłoki przed ministerstwem zdrowia. "Zmarł, bo zabrakło karetki"
Zaloguj się
 • krark

  Oceniono 3 razy 1

  Hunwejbini, od razu napiszcie, że PiS sfałszuje wybory. Zamiast żałośnie skowytać insynuujcie, a wszyscy wam uwierzą. Wystarczy na was spojrzeć - co za menażeria.

 • mniklasp

  Oceniono 4 razy 2

  widac ze nie ma wPolsce ludzi ktorzy potrafia cos zrobic zeby bylo lepiej

 • johang28

  Oceniono 8 razy 6

  BŁĘDY LEKARZY LEŻĄ NA CMENTARZU, BŁĘDY NAUCZYCIELI ZNAJDUJĄ SIĘ W SEJMIE.

 • cmochall

  Oceniono 5 razy 5

  F 35 jest priorytetem tego rzadu a nie sluzba zdrowia.Pod rzadami pisu co roku wiecej bedzie potrzeba workow.

 • sieceonk

  Oceniono 4 razy -2

  rozwiązania problemu braku personelu - ciekawe w jaki sposób, zwiększenie naboru na studia da efekt za 15 lat, a wcześniej to chyba jedynie pomysł zatrudnienia wszystkich na 2 etaty

 • keramwistagano

  Oceniono 6 razy 6

  EMERYCI! Popierajcie partie (PiS) czynem, umierajcie przed terminem

 • teraz1

  Oceniono 11 razy -9

  Może by tak zostali by w tych workach . PO co takie coś POtrzebne w Polsce, niech odchodzą .

 • bkowa

  Oceniono 9 razy 7

  Dudus wybiera die 22 09 do USA
  werbowac Polonię przed wyborami
  Juz my tobie sku...elu przygotujemy godne przyjęcie .

 • zd46

  Oceniono 10 razy 10

  Kaczyński rzuca FAŁSZYWE i BEZPRAWNE obietnice na 2023 r, a do szpitali całej Polski 2019 roku, pod drzwi oddziałów szpitalnych, podjeżdżają w tysiącach miesięcznie, KARAWANY POGRZEBOWE, wraz z zapłakanymi rodzinami, po zmarłych i nieleczonych chorych. Kosztem zagłady społeczeństwa "obwodnice" czy "OBŁUDNICE KACZYŃSKIEGO" może „OKRĘŻNICE KACZYŃSKIEGO”? 4000 tysiace i inne dyrdymały. Ile wydaje się na te spędy „trzody rogatej”? Owsiak z WOŚP i dobrym sercem Polaków, wspomaga szpitale, więc go PiS oszołomy niszczą i rozliczają z każdej złotówki w czasie, gdy władza się zabawia finansowymi „fajerwerkami” mając chorych i potrzebujących w „partyjnej dupie”. PiS ze znieczulicą i „uśmiechniętym ryjem”, prowadzi społeczeństwo do zagłady i zdrowotnej zapaści, już gdzieś to w historii czytaliśmy. Kaczyński realizuje wenezuelski scenariusz, „albo z nami, albo w grobie”?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX