Gdańsk. Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski. "Nie potrzebujemy więcej węgla"

Działacze Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku, uniemożliwiając rozładunek surowca. Na jego burcie namalowali ogromny napis "Węgiel stop". Protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną konieczność odejścia od węgla do 2030 r.
Zobacz wideo

Żaglowiec Greenpeace Rainbow Warrior wpłynął do portu w Gdańsku i zarzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek węgla transportowanego z Mozambiku do Polski. Na burcie statku przewożącego surowiec aktywiści Greenpeace namalowali ogromny napis "Węgiel stop"

Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla

– powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Szypulski dodał również, że nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw.

Zobacz wideo

Greenpeace: Nie potrzebujemy więcej węgla

Greenpeace wskazuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat import węgla do Polski wzrósł ponad dwukrotnie, do prawie 20 milionów ton. Co czwarta tona węgla kamiennego trafia do naszego kraju zza granicy. Do największych importerów surowca do Polski nalezą: Rosja, Australia, stany Zjednoczone, czy właśnie Mozambik.

Nasze władze muszą wreszcie zrozumieć, że nie potrzebujemy więcej węgla. Potrzebujemy sprawiedliwej transformacji energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, które zapewnią niezależność energetyczną Polski oraz nowe miejsca pracy

- powiedział Marek Józefiak, koordynator kampanii Klimat i Energia w Greenpeace Polska

- Kryzys klimatyczny dzieje się tu i teraz. Tego lata w ponad 350 miejscach w Polsce władze apelowały o ograniczenia w zużyciu wody, a straty spowodowane przez suszę wyniosły ponad 1 mld złotych. Stan rzek był tak niski, że przez Wisłę w Warszawie można było przejść w bród. A to wszystko dopiero początek. Jeśli szybko nie ograniczymy emisji i w ciągu najbliższej dekady nie odejdziemy od spalania węgla sytuacja będzie się tylko pogarszać - dodaje Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Więcej o:
Komentarze (166)
Gdańsk. Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski
Zaloguj się
 • udet1124

  0

  Proponuje aby port i armator wystąpili o odszkodowanie od protestujących. Jary umowne to ok. 1 000 000 usd za dobę.

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  A tak szumnie i pieknie mowi "dobra zmiana" do gornikow i z okazji ich swieta podczas gdy nie dbaja o te galaz gospodarki dobrze wiedzac jak z nia jest i ze "zlote czasy" kopaln to historia...

 • alpamayo07

  Oceniono 3 razy 1

  Brawo Greenpeace, wspaniała, odważna akcja! Pisowski rząd nic nie robi w sprawie postępującej katastrofy klimatycznej i globalnego ocieplenia klimatu; nie stawia wiatraków, farm solarnych, nie sadzi drzew, ma w nosie odnawialne źródła energii, nie ogranicza emisji CO2, nie walczy ze smogiem, tylko daje pieniądze na przychylne sondaże wyborcze dla władzy rządzącej, zamiast na zieloną energię. Rząd tylko słucha lobby węglowego i górników, bo to ponad 150 tysięcy wyborców, którzy zawsze na Piss głosują.

 • kinio101

  Oceniono 2 razy 2

  Towarzysz Gierek pewnie w grobie się przewraca.

 • pacynek.pacynkowski

  Oceniono 3 razy -3

  Może jak już są w zatoce Gdańskiej to niech wybierają to całe g....o czaskoskiego i bufetowej i odpłyną w cholerę.

 • yan57

  Oceniono 9 razy -1

  bardzo dobrze brawo straż graniczna .. a gdzie byliście ekoświry jak szambo wybiło i gawno płynie do wisły i przy budowie zamku w puszczy noteckiej ...

 • sirius_philips

  Oceniono 10 razy -2

  Poprawność polityczna nakazuje kłamać, że terroryści to jakiegoś rodzaju 'aktywiści'. Aktywista w momencie gdy rozpoczyna używanie rozwiązań siłowych staje się terrorystą i nie ma tu szarej strefy. Może im się wydawać, że mają rację, że ich agenda i wizja jest jak najbardziej poprawna - nawet jeśli tak jest, to siłowe rozwiązania wychodzą poza ramy aktywizmu i są metodami przymusu bezpośredniego. Greenpeace jest wielką, dobrze finansowaną organizacją, gdzie wielu ludzi zarabia grubą kasę - od dziesięcioleci urządzają szopki - i nic tymi szopkami nie wskórali. Ale pieniądze płyną. Eko-terroryzm jest porównywalny do wielu fanatycznych religii i kultów - niesie wszelkie znamiona i markery sekciarstwa w służbie jedynie słusznej ideologii.

 • batoh

  Oceniono 4 razy 0

  Import węgla powinien być zatrzymany.Polska ma wystarczająca ilość węgla swego w swoich kopalniach i trudno i zrozumieć import.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX