OLAF potwierdza postępowanie ws. kandydata PiS na unijnego komisarza Janusza Wojciechowskiego

Europejski Urząd ds Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF potwierdził, że prowadzi postępowanie w sprawie Janusza Wojciechowskiego i jego rozliczeń za lata 2004-2014 kiedy był europosłem.
Zobacz wideo
Fakt, że OLAF prowadzi postępowanie nie oznacza, że osoby nim objęte popełniły przestępstwo lub dopuściły się oszustwa. OLAF w pełni szanuje domniemanie niewinności i prawo od obrony osób objętych postępowaniem

- czytamy w komentarzu biura prasowego OLAF-u.


O sprawę zapytano dziś też rzeczniczkę Komisji Europejskiej Minę Andreewą. "OLAF jest niezależny. Respektujemy tę niezależność i zasadę domniemania niewinności" - przyznała.

O postępowaniu wszczętym wobec Janusza Wojciechowskiego poinformował w piątek "Der Spiegel". Gazeta dodała, że nie jest jasne, czy uda się rozstrzygnąć sprawę przed wrześniowym przesłuchaniem kandydatów na komisarzy. Informację przekazały również międzynarodowe agencje prasowe AFP I DPA.

Wojciechowski: To były drobne pomyłki pisarskie i rachunkowe

Janusz Wojciechowski w rozmowie w korespondentką Polskiego Radia przyznał, że sprawdzanie jego rozliczeń przez OLAF-a zostało już zakończone i że otrzymał dokument w tej sprawie 29 maja. Zwrócił się też o jego upublicznienie. Kandydat na komisarza Unii Europejskiej wyjaśnił, że OLAF badał jego rozliczenia jako europosła z lat 2009-2016 i znalazł w nich - jak mówił - "drobne omyłki rachunkowe".

Wojciechowski podkreślił również, że badano ponad tysiąc jego rozliczeń z podróży, a omyłki znaleziono tylko w 9.

To były drobne omyłki pisarskie i rachunkowe, takie kwestia jak wpisanie niewłaściwego numeru auta, albo stanu licznika na koniec podróży. One nie spowodowały żadnej szkody dla Parlamentu Europejskiego

- powiedział Janusz Wojciechowski.

Przypomniał też, że w 2016 roku, w związku z zastrzeżeniami, zwrócił z własnej inicjatywy ponad 11 tysięcy euro, by pokryć koszty podróży, które zostały niedostatecznie udokumentowane. Wojciechowski odniósł się do dokumentu, które przysłał mu OLAF. Teraz urząd na podstawie tych wyjaśnień sformułuje wnioski z dochodzenia. 

Na swoim profilu na Twitterze Wojciechowski zamieścił oświadczenie, w którym obszernie przedstawił swoje stanowisko w sprawie. 

Janusz Wojciechowski należy do Prawa i Sprawiedliwości. Swoją karierę zaczynał jako sędzia, by następnie objąć stanowisko kierownicze w Najwyższej Izbie Kontroli. Od 2004 roku Wojciechowski piastuje urząd eurodeputowanego, a od 2016 roku pracuje w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Pod koniec sierpnia został kandydatem PiS-u na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa, kiedy z ubiegania się o tę funkcję zrezygnował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Więcej o: