"Chwilowa niedyspozycja zdrowotna premiera". Wizyta w Sarajewie odwołana

Z powodów zdrowotnych premier Mateusz Morawiecki odwołał wizytę w Sarajewie. Szef rządu miał odwiedzić polskich żołnierzy, którzy służą w Bośni i Hercegowinie w ramach unijnej misji EUFOR. Do Sarajewa udaje się - zgodnie z planem - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz wideo

O niedyspozycji premiera poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że Mateusz Morawiecki się przeziębił.

Szef MON rozpocznie wizytę w Bośni i Hercegowinie od rozmów z dowódcą misji EUFOR Martinem Dorferem oraz z Martim Bissellem, dowódcą operacji NATO na Bałkanach.

Potem minister Błaszczak spotka się z polskimi żołnierzami, stacjonującymi w bazie BUTMIR. Przewidziano m.in. uroczysty apel, odebranie przez szefa rządu meldunku od dowódcy polskiego kontyngentu oraz wspólny noworoczny obiad.

Polscy żołnierze pełnią misję na Bałkanach od ponad 25 lat. Obecnie polski kontyngent składa się z wojskowych z 8. koszalińskiego pułku przeciwlotniczego. 
Celem unijnej misji EUFOR jest przede wszystkim szkolenie i doradzanie armii Bośni i Hercegowiny, a także monitorowanie bezpieczeństwa, zwłaszcza w rejonie Banja Luki. Do 2010 roku Polacy w ramach misji EUFOR wykonywali głównie zadania stabilizacyjne. 

Więcej o: