LOT walczy... o zniesienie wiz do USA dla Polaków. Otrzymał właśnie mocne wsparcie

Jakub Panek
O zniesieniu wiz do USA dla Polaków słychać od lat. Bez efektów. A wystarczy, by odsetek odmów w amerykańskim procesie wizowym spadł do 3 proc. z obecnych 5,9 proc. LOT rozpoczął ważną kampanię, która właśnie otrzymała duże wsparcie.

Żeby zostać objętym ruchem bezwizowym, czyli wejść do Visa Waiver Program (VWP), Polska musi spełnić istotne kryterium. Odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej) w ciągu amerykańskiego roku budżetowego - od 1 października do 30 września - nie może być wyższy niż 3 proc. W 2017 r. wyniósł on 5,9  proc. Żeby umożliwić poprawę statystyki o prawie 3 punkty proc., powstała koalicja organizacji i firm z LOT-em na czele, która promuje skuteczne występowanie o wizę do USA

Do akcji wizowej przyłączyła się właśnie Polska Izba Turystyki, która zrzesza prawie 500 firm z branży. Członkami PIT są m.in. najważniejsze i największe biura podróży, agencje turystyczne, towarzystwa ubezpieczeniowe, wyższe szkoły turystyczne, właściciele bazy noclegowej, atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz korporacje targowe. Jak podaje PIT, jej członkowie łącznie dysponują około tysiącem placówek handlowych na terenie całego kraju.

- Korzyści gospodarcze płynące ze zniesienia procedur wizowych dla Polaków są bezsprzeczne. Oprócz zwiększenia przychodów dla gospodarki taki ruch zaowocowałby również znacznym wzrostem obrotów polskich biur turystyki wyjazdowej specjalizujących się w rynku amerykańskim - mówi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Amerykańskim VWP, który upoważnia do wjazdu do USA bez wizy, objętych jest 38 państw, w tym 23 z UE. Są wśród nich liczne kraje z naszego regionu, np.: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

- Wizy są istotną barierą dla turystyki. W krajach zachodnich turystyka jest dziś jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów  gospodarki. Światowym trendem jest odchodzenie od ograniczania go poprzez uciążliwe procedury wizowe - dodaje Niewiadomski.

Do akcji przystąpiło także biuro podróży Rainbow, największy touroperator w Polsce sprzedający wycieczki do USA. - Wspólnie z LOT-em przygotowujemy specjalną broszurę informacyjną. Będzie ona dostępna w całej naszej sieci sprzedaży, na którą składa się 150 biur własnych i tysiąc punktów agencyjnych w całej Polsce. Mamy nadzieję, że będzie ona realną pomocą dla naszych klientów i przyczyni się do zmniejszenia liczby odrzucanych wniosków - mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow.

Koalicja na rzecz zniesienia wiz dla Polaków została utworzona w styczniu przez sześć organizacji: Fundację Polska Innowacyjna, Fundację Teraz Polska, Fundację im. Cichociemnych, Fundację Instytut Myśli Schumana, Polskie Linie Lotnicze LOT i Mastercard. W akcji chodzi o to, żeby  wiedza o zasadach przyznawania amerykańskich wiz i promocja USA jako atrakcyjnego kierunku podróży były jak największe.

LOT walczy o zniesienie wiz

- Naszym celem jest zachęcenie Polaków, żeby w ciągu kilku miesięcy występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową. To z kolei psuje statystyki i powoduje, że Polacy muszą podróżować do USA z wizą w paszporcie – mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT i inicjator akcji. 

Partnerzy akcji zachęcają do podróżowania do USA w celach biznesowych i turystycznych (z wizą B1/B2), a jednocześnie apelują o rzetelne podejście do procesu wizowego. W każdym wniosku niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy udzielane są, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Szczegółowy opis kategorii wizowych znajduje się na stronach ambasady USA.

Polacy mogą składać wnioski wizowe w ambasadzie USA w Warszawie, konsulacie w Krakowie i innych amerykańskich placówkach dyplomatycznych na świecie. Sama procedura ubiegania się o wizę jest konsekwentnie poprawiana, żeby proces uzyskiwania wizy był jak najmniej czasochłonny. Z badań przeprowadzonych przez stronę amerykańską w lutym tego roku wynika, że średni czas spędzony w ambasadzie USA w Warszawie przez osobę aplikującą o wizę od wejścia (po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa) do wyjścia wynosi 16 minut. 

Program bezwizowy umożliwia legalny pobyt w USA do 90 dni w celach turystycznych, rodzinnych i biznesowych. Po ewentualnym wejściu Polski do Visa Waiver nadal możliwe będzie ubieganie się o dowolny rodzaj wizy w amerykańskich placówkach konsularnych.

Donald Trump wiele obiecał Polsce. Od tego czasu niewiele się jednak zmieniło

Komentarze (109)
Wizy do USA. LOT walczy o zniesienie ich dla Polaków
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 2 razy 0

  Polska powinna wprowadzic wizy dla Ameryakanow i clo w Polsce na uzywanie amerykanskiego Facebooka.

 • bmzgs

  Oceniono 1 raz 1

  Na szczęście większość Górnoślązaków może wykazać "na pochodzenie", że należy im się paszport Niemiec, a załatwiając sobie ten dokument, polska wiza do USA nie jest do niczego już potrzebna:)
  Jak się trafiło do jednego państwa z taką Galicją i Kongresówką, gdzie co drugi tylko patrzy jak tu wykiwać system i przedostać się do amerykańskiego raju w "Ćikago", to tak to potem jest, że nawet mieszkając w zachodnioeuropejskiej krainie, jaką jest Górny Śląsk, z takim obciążeniem jak polskie dokumenty jest trudno. Wystarczy spojrzeć, jak na tle tych 6% wypadają takie województwa jak opolskie i śląskie. Prawie zero odmów:)

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy -1

  No proszę, noe mogli prezydenci, premierowie, ministrowie SZ, Polonia a LOT pogada z Kongresem i tylko fiuuu, bziuuu z Okęcia do Jackowa będzie:)))

 • xezaq

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro skorzysta na tym głównie turystyka to niech turystyka dorzuci się odrobinę. Niedawno skończyła się moja dziesięciolatka, z kilkunastoma podróżami i bez żadnych problemów w papierach. Kolejną dadzą na 100% (ale przy koszcie $160 waham się czy chcę). Chętnie przyjmę, jeśli PIT mi zasponsoruje - tym samym podnosząc odsetek aplikacji pozytywnych (zarazem obniżając odsetek negatywnych). Deal?

 • matt7893

  Oceniono 4 razy -4

  Chce jeszcze raz wszystkich ostrzec ze od 2007 Amerykanscy bandyci przetrzymuja mnie z najwyzszym tytulem naukowym USA PhD z prywatnej uczelni o kosztach okolo pol miliona dolarow poza granicami USA. W 2007 zostalem z USA porwany h ttp s://w ww.ilw.com/articles/2010,1014-stevens.shtm z wycieczki na konferencje w Calgary wlasnym samochodem poprzez ciezki osob deportacyjny we Florence Arizona probujac z powodu uporczywego nie wydawania mi Zielonej Karty od 1990 i chwilowego braku legalnego statusu imigracyjnego przekroczyc granice USA-Kanady w ta i z powrotem bez inspekcji htt ps://ww w.youtube.com/watch?v=7n8iOn17uzI . W nielegalny ponizej roku status imigracyjny zostalem wrobiony przez lotnisko w Atlancie gdzie przez pomylke ciezko zmeczony lotem transatlantyckim zadeklarowalem chec pracy na uczelni stanowej bez wynagrodzenia ze zrodla USA, nie wydano mi pozwolenia na pobyt na 6 miesiecy ze statusu B1 (Podczas poprzedniego wjazdu na B1 tez profilaktycznie podwojnie skasowano mi przeterminowana wize H1B wgniecionym napisem CWOP - tzn. Canceled WithOut Prejudice) i muszono do dopasowania do niemozliwego statusu J1 exchange-visitor ktory wtedy wymagal 2 lat karencji pracy w Polsce. Nastepnie we Florence Arizona wrobiono mnie w nielegalny status powyzej roku zabraniajacy powrotu do USA na 10 lat przetrzymujac mnie tak abym w USA dodajac dni aresztu deportacyjnego przekroczyl rok nielegalnego pobytu. We Florence Arizona skasowano takze napisem moja jeszcze 3 lata wazna wize b1 oraz skonfiskowano lub zagubiono dwa stategiczne dokumenty tozsamosci karte SSN wygasla karte pozwolenia na prace (dokument ze zdjeciem) EAD (I-765). Od 2007 nie moge dostac sie mojego domu i wlasnosci w Utah. Od przynajmniej 1990 jako wybitnemu fizykowi i geniuszowi matematycznemu przysluguje mi natychmiastowe prawo do Zielonej karty typu EB-1. W odcieciu mnie od USA jasno chodzi o okradzenie mnie z gigantycznej wlasnosci intelektualnej naprodukowanej podczas i po PhD i dotyczacej napedu pozytronowego statkow kosmicznych nieograniczonego zasiego i uniemozliwienie kontynuacji badan naukowych zaczetych podczas PhD.

 • orzelek2004

  Oceniono 2 razy 0

  USA podniosły limit do 6 % tak aby Bułgaria i Rumunia sobie skorzystała z VWP. Później po roku obniżono do 3 %. Chyba amerykanie nas nie kochają.

 • wujekdolf

  Oceniono 2 razy 0

  aktualnie pisiory tak sobie narobiły z tym jak nasz kraj jest postrzegany przez ich kongres że prędzej mi kaktus wyrośnie jak coś załatwią.

 • facio60

  Oceniono 4 razy 0

  Przy okazji ustawy o IPN wiele się wyjaśniło. Przed tą sytuacją było poklepywanie, głaskanie i mówienie o Polsce jako wzorcowym uczniu. Kiedy maski opadły, okazało się, że zniesienia wiz nie ma i nie będzie, bo pewne lobby było i jest temu przeciwne. Przyznamy się do współudziału, sypniemy groszem, to temat wiz zniknie. A tak, dupa, Panie!

 • icek20

  Oceniono 3 razy 1

  O co tu chodzi?polacy powinni dostac zakaz podrozowania po za granice europy wschodniej raz na zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX