Antoni Macierewicz okopał się w swoim "księstwie" przy ul. Klonowej. "Ma więcej czasu na Smoleńsk"

Jacek Gądek
Antoni Macierewicz jest dziś zepchnięty na boczny tor. Ale wciąż zajmuje swój ministerialny gabinet w "księstwie" przy ul. Klonowej. Jest szeregowym członkiem komisji obrony, ale skupia się na Podkomisji Smoleńskiej i zagląda do swojego gniazda - okręgu wyborczego. Jest przecież szefem PiS w Piotrkowie Trybunalskim.

Pierwszą rzeczą po niespodziewanej dla Macierewicza dymisji było ratowanie tego, co jeszcze mógł dla siebie ocalić. Bronił się też przed wyprowadzką z budynku MON przy ul. Klonowej, gdzie urzędował przez ponad dwa lata. Ostatecznie dostał to, co mógł najlepszego: fotel szefa Podkomisji Smoleńskiej i dotychczasowy gabinet.

Presja na Błaszczaka

Od razu zaczął wywierać presję na swoim nowym szefie, któremu do niedawna był równy - Mariuszu Błaszczaku. Już w pierwszym wywiadzie w TV Republika mówił: - Prowadzenie sprawy smoleńskiej z pozycji ministra obrony daje gwarancję jej skutecznego zakończenia. Jestem przekonany, że minister Błaszczak zrobi wszystko, żeby wspomóc Podkomisję, no ale on ma swoich urzędników, urzędnicy mają swoich urzędników, i tak dalej... A jest bardzo wiele decyzji, które (...) zostały przeze mnie rozpoczęte, niedokończone i muszą zostać zakończone, żeby to się naprawdę powiodło. To są organizacyjne decyzje, personalne decyzje, także w jakimś stopniu finansowe.

Tłumacząc język Macierewicza: Błaszczak, między nami będzie pokój, jeśli będziesz spełniał moje oczekiwania jako szefa Podkomisji. A te oczekiwania to m.in. pozostanie Macierewicza na Klonowej, kształtowanie składu Podkomisji wedle życzenia Macierewicza, czy zapewnienie finansowania kolejnych eksperymentów. Póki co ten pokój trwa.

Mówi polityk PiS:

Macierewicz powiedział, że do końca będzie się zajmował Smoleńskiem. A później? Tu już nie wiadomo, jakie ma plany.

"Księstwo" Macierewicza

To niby błaha sprawa, ale pokazuje przywiązanie Macierewicza do swojego "księstwa" przy ul. Klonowej w Warszawie. MON ma dwie siedziby. Pierwsza jest właśnie przy ul. Klonowej - tuż obok Belwederu, ale felerem jest kłopotliwe sąsiedztwo w postaci potężnej ambasady Rosji. A druga siedziba stoi przy alei Niepodległości - to zaadaptowany na ministerstwo budynek dawnego szpitala, gdzie mieści się większość departamentów MON. Będąc ministrem Macierewicz skoszarował swoich zastępców przy al. Niepodległości, a sam urzędował w pięknym, choć małym budynku przy Klonowej. Do "szpitala" nie był skory się przenosić, choć taki pomysł długo kiełkował.

- Macierewicz tak się przyzwyczaił i przywykł do Klonowej, że ostatecznie nic z przeprowadzki nie wyszło - mówi polityk PiS. Do dziś urzęduje w swoim "księstewku" - mimo wiecznych obaw o podsłuchy ze strony Rosjan zza płotu. Nowe szefostwo MON z Błaszczakiem na czele po paru tygodniach wyniosło się do "szpitalu". Stamtąd minister po kolei pozbywa się kamratów Macierewicza z ministerstwa i spółek zbrojeniowych.

Członek komisji z musu

Macierewicz walczy teraz o to, aby jego Podkomisji nie zbłaźniła się na rocznicę katastrofy smoleńskiej. Musi przecież przedstawić choć raport techniczny. Były minister liczy też na to, że jego Podkomisja nie zostanie zlikwidowana wraz z jego publikacją. Argument ma taki: do ostatecznego raportu trzeba jeszcze dokończyć badania ciał, a przecież nie wszystkie zostały jeszcze ekshumowane. Jeśli w połowie roku Podkomisja zostanie zlikwidowana, to będzie dowód na zupełny upadek pozycji Macierewicza w PiS.

Wyczekuje. Trafił do sejmowej komisji obrony narodowej. Trochę z musu. Każdy poseł musi być członkiem jakiejś komisji sejmowej, ale z tego obowiązku wyłączeni są członkowie rządu. Skoro Macierewicz z rządu wyleciał, to musiał zagrzać znaleźć miejsce w którejś komisji - naturalna była ta obrony narodowej.

W Sejmie i okręgu

Częściej musi bywać w Sejmie i - jak słyszymy w PiS - sądząc po jego rosnącym zainteresowaniu swoim okręgiem wyborczym.

Bardziej zaczął się interesować swoim okręgiem wyborczym. Wcześniej nie miał czasu, a teraz musi dobrze pilnować swojego interesu, właśnie okręgu, z którego ma mandat

- mówi osoba z PiS.

Czyli myśli już raczej o tym, by pozostać w Sejmie po kolejnych wyborach - jako jedna z czołowych postaci PiS.

- Po dymisji aż tak ogromnej frustracji w nim nie było. Wszystkie opowieści o tworzeniu teraz swojej partii przez Macierewicza są nierealne. On już nie ma ambicji tworzenia czegokolwiek nowego. Nie miałby nawet, z kim tworzyć taką partię. Macierewicz czeka na zmianę wiatrów w PiS na bardziej sprzyjające sobie. Wyciągnął wnioski z czasów, gdy już sam tworzył kanapowe partie. Zresztą on sam wie, że nie ma zdolności organizacyjnych - to wyszło w czasie jego pracy jako szefa MON - mówi polityk PiS. Jak słyszymy w szeregach PiS, organizacyjnie ministerstwo zostawił w rozsypce.

Podkomisja ratunku

Teraz na głowie ma głównie Podkomisję. Czasu mało, ale jak mówi osoba bliska MON: - Mają jeszcze przeprowadzać jakieś nowe badania. Ale czy je zrobią? Czy zdążą? Nie wiem.

Macierewicz już w cytowanym wywiadzie zastrzegał, że Podkomisja jest "niezależna", choć podlega Mariuszowi Błaszczakowi. Zaufani eksperci byłego ministra zatem dalej odwiedzają go na Klonowej 1. Odbywają tam swoje "spotkania plenarne". Mówi osoba z PiS:

Wcześniej Macierewicz jako minister dość często spotykał się z Podkomisją. Wacław Berczyński i Kazimierz Nowaczyk wieczorami byli gośćmi w jego gabinecie. Po dymisji ministra wciąż urzęduje przy Klonowej. Często siedzi też z członkami Podkomisji u siebie w gabinecie. Ma więcej czasu na Smoleńsk.

I na swój okręg. Jest przecież szefem PiS w Piotrkowie Trybunalskim. Ostatnio pojechał tam z dobrą nowiną, że oto 5 mln zł się znalazło na doposażenie szpitali i remont kościołów. Pojechał też na koncert noworoczno-karnawałowy. Kroił na nim ciasto o wielkości 2x1 metra. Na bitej śmietanie wyrysowano logo PiS i napisem "dobrego roku".

Zobacz także: Jak Andrzej Duda oddalił się od PiS

Więcej o:
Komentarze (149)
Antoni Macierewicz okopał się w swoim "księstwie" przy ul. Klonowej
Zaloguj się
 • coikto12

  0

  Papieru do kserokopiarek tam nie brakuje?Znam tanią hurtownię,jakby co...to wiecie

 • Nelson Puszysty

  Oceniono 1 raz 1

  To sąsiedztwo z ambasadą Rosji wcale nie jest "felerem", nie ma też podsłuchu, jest za to gorąca linia.

 • dante_waw

  Oceniono 1 raz 1

  "mimo wiecznych obaw o podsłuchy ze strony Rosjan zza płotu" -

  - rosyjskie podsluchy u Macierewicza??? , a po co, coz mogliby sie dowiedziec wiecej z podsluchow, niz to co sam zaraportuje swojemu oficerowi prowadzacemu??

 • lob1

  0

  Zamiast na Klonowej powinien być w Smoleńsku,tu nic nie znajdzie i tak trwa to już od 7 lat i za to im płacą z naszych kieszeni.

 • lob1

  0

  Wrak od siedmiu lat niszczeje a szanowna komisja z za biurka jeszcze się grzebie w temacie i szuka dziury.

 • Kasia Kowalska

  0

  Będzie prowadził śledztwo do końca,ale nie za nasze społeczne pieniądze.On powinien na miejscu katastrofy szukać przyczyny a nie za biurkiem w otoczeniu młodych.Za darmo mu płacą a my musimy robole zapieprzać obojętnie czy ciepło, czy zimno i tak szarga się naszymi ciężko zapracowanymi pieniędzmi.Gdyby to mieli płacić z własnej kasy,na pewno nikt y do tego nie przyłożył ręki.Bo ciężko wydawać pieniążki z własnej kieszeni.Obce pieniądze łatwiej się wydaje.

 • miksztal2354

  Oceniono 1 raz 1

  Szybko do Rydzyka i bez kolejki do nieba.

 • acototak

  Oceniono 3 razy 3

  "Do dziś urzęduje w swoim "księstewku"
  Prąd mu wyłączyć i wodę odciąć to zmięknie.

 • niko8472

  Oceniono 3 razy 3

  "Macierewicz walczy teraz o to, aby jego Podkomisji nie zbłaźniła się na rocznicę katastrofy smoleńskiej."

  Hehehehehe, ze co?

  Ta historia z gabinetem przypomina okupowanie palacu przez pierwsza sierotke po smierci Prezydeta Tysionclecia. O ile wtedy jeszcze wspolczucie (co dzisiaj sie relatywizuje) gralo role tak fakt ze ZW nie wystawila Antka przed drzwi jest conajmniej dziwny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX