Prezydent podpisał nowelizację kodeksu wyborczego. Dużo władzy w ręce Brudzińskiego

- Nowelizacja kodeksu zawierała wiele rozwiązań popieranych przez prezydenta - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja zmienia m.in. sposób wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zgodnie z tą poprawką szef MSWiA będzie mógł dwukrotnie, a nie raz - jak pierwotnie zakładano - przedstawić trzech różnych kandydatów, spośród których Państwowa Komisja Wyborcza ma wybrać szefa KBW.

Gdy żadna z tych kandydatur nie uzyska poparcia PKW, Joachim Brudziński sam będzie mógł wybrać szefa Krajowego Biura Wyborczego na 7-letnią kadencję.

Przyjęto też poprawkę dotyczącą 100 komisarzy wyborczych. Poza wykształceniem prawniczym, mają oni "dawać rękojmię należytego pełnienia tej funkcji". Dziś rolę komisarzy pełnią sędziowie, którzy z racji pełnionego urzędu dają gwarancję apolityczności.

Fałszowanie głosów

Pozostawiono jednak kontrowersyjną, nową definicję znaku głosowania. Od teraz będą to "co najmniej dwie przecinające się linie", a nie - jak jest dziś - po prostu "dwie przecinające się linie". Szef PKW ostrzega, że zaproponowana przez PiS definicja stwarza możliwość fałszowania głosów.

embed

W trakcie debaty przywrócono możliwość głosowania korespondencyjnego, którą PiS pierwotnie "skasował" w swojej ustawie. Od teraz z tego "przywróconego" udogodnienia będą jednak mogły korzystać tylko osoby niepełnosprawne.

PKW wybiorą politycy

Przygotowana przez PiS ustawa wydłuża też kadencję samorządów z 4 do 5 lat, wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast począwszy od 2018 roku i pozostawia okręgi jednomandatowe w gminach do 20 tysięcy mieszkańców.

Zmienia się też sposób wyłaniania sędziów do Państwowej Komisji Wyborczej. Siedmiu na dziewięciu z nich ma być powoływanych przez Sejm, a po jednym przez Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy.

embed

Batalia o prawo wyborcze: "To jest jeden z najbardziej zagrażających wolności wyborów przepis"

Komentarze (179)
Kodeks wyborczy. Prezydent podpisał nowelizację
Zaloguj się
 • robertqq

  Oceniono 1 raz 1

  teraz juz wiecie dlaczego potzrebnu był brudziński w MSWIA a Błaszczak poszedł do MON

 • drbob20

  Oceniono 4 razy 4

  dupoduda pojdzie siedziec

 • alina7878

  Oceniono 5 razy 5

  Łał, znowu debilek strzelał rzęskami - fotografujcie mnie, proszę. Pacynka.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 5 razy 5

  Po to cie zrobili prezydentem byś podpisywał, pacynko prezesa.

 • bog43

  Oceniono 4 razy 2

  Wybory , kandydaci , liczenie to zwykłe fanaberie lewaków , SB-ków i nie Polaków , to trzeba zmienić . Tylko Kaczyński sam , samodzielnie i samorządowo jest w stanie wybrać tych jedynych właściwych , módlmy się by temu podołał .

 • stas_3151

  Oceniono 6 razy 6

  Może to i dobre że Brudziński zarządza - ponoć ogień najlepiej zwalczać ogniem, kaca klinem itd.. on się zna więc i przestępstw może ubędzie? :)
  Szyszko dostał władzę i jak pięknie łowiectwo się rozwija? Nikt nie pęta się po polach jak paniska strzelają (nawet właściciele).

 • last.j23

  Oceniono 5 razy 5

  Notariusz w akcji.

 • KibnezesPL

  Oceniono 4 razy 4

  Patrząc po obecnych sondażach (no może nie) i po tym jak obecna opozycja spierd....a sprawę z aborcją, chyba nawet nie trzeba będzie fałszować tych wyborów...Mohery i studenciki tak czy tak będą na nich głosować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX