Andrzej Duda na liście przeciwników wolnych mediów. Razem z Trumpem i Erdoganem

Prezydent Duda znalazł się na niechlubnej liście przywódców państw zagrażających wolnym mediom. W rankingu znaleźli się również m.in. Putin i Erdogan.

Amerykański Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) to niezależna organizacja, która zajmuje się m.in.  promowaniem wolności prasy i monitorowaniem stanu mediów na świecie.

Prezydent Duda obok dyktatorów

CPJ stworzył listę przywódców państw, którzy w swojej polityce ograniczają wolność mediów. W zestawieniu znaleźli się m.in.: Donald Trump, Władimir Putin, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, przywódca Chin Xi Jinping, przywódczyni Mjanmy Aung San Suu Kyi oraz Andrzej Duda.

Przejęcie mediów państwowych 

Jak uzasadnia komitet, prezydent Polski pozwolił władzy wykonawczej przejąć media publiczne. CPJ przywołał w uzasadnieniu również plany "repolonizacji" mediów oraz gigantyczną karę nałożoną w ostatnim czasie na TVN.

Na szczycie zestawienia znalazł się  Recep Tayyip Erdo?an. Prezydentowi Turcji zarzuca się wsadzanie do więzień dziennikarzy krytycznych wobec władzy. Podobne zarzuty wysuwa się w przypadku prezydenta Egiptu Abda al-Fattaha as-Sisiego.

W zestawieniu znalazł się także Donald Trump, wytknięto mu m.in. obrażanie dziennikarzy w mediach społecznościowych oraz przemówieniach. Trump został uznany przez CPJ za przywódcę najbardziej szkodzącego światowym mediom.

Xi Jinping oraz Władimir Putin zostali wskazani jako ci, którzy najmocniej kontrolują krajowe media, natomiast przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi za podtrzymywanie restrykcji wobec środków masowego przekazu.

Więcej o: