Morawiecki pierwszego wywiadu udzielił TV Trwam. Zdradził, którzy ministrowie są bezpieczni

Expose we wtorek, zmiany w rządzie kosmetyczne - zapowiedział przyszły premier Mateusz Morawiecki. Pierwszego wywiadu po desygnacji na szefa rządu udzielił Telewizji Trwam.

Desygnowany przez prezydenta Andrzeja Dudę na premiera Mateusz Morawiecki udzielił pierwszego wywiadu Telewizji Trwam i Radiu Maryja o. Tadeusza Rydzyka.

Morawiecki zadeklarował, że chciałby wygłosić we wtorek expose w Sejmie. Wtedy też miałoby się odbyć głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu. Jak zapowiedział przyszły premier, rada ministrów ma być powołana w "podobnym lub niemal identycznym składzie".

- Bardzo wysoko oceniam pracę ministrów. Jeżeli będą potrzebne jakieś zmiany, to nie trzeba ich robić pochopnie, tylko warto zastanowić się nad tym razem z kierownictwem politycznym - stwierdził.

Przyszły premier zapewnił, że w rządzie będzie miejsce dla Zbigniewa Ziobry, Patryka Jakiego i Beaty Kempy. - Pan minister Ziobro jest osobą z misją, z pasją walczy o to, by było jak najmniej przestępstw, o kształt kodeksów karnych. Mamy potwierdzoną chęć głębokiej współpracy dla dobra Polski - mówił Morawiecki.

Morawiecki chce rechrystianizować Europę

W rozmowie pojawił się temat m.in. przyszłości polskiego górnictwa. - Jesteśmy między młotem a kowadłem. Polityka klimatyczna UE połączona z polityką największych państw świata, w zestawieniu z naszym miksem energetycznym powoduje, że mamy niewielkie pole manewru. Nie możemy powiedzieć Unii, że "nas wasza polityka klimatyczna nie obchodzi" - zaznaczył.

A potem dodał: "Chcemy przekształcać Europę, ją z powrotem, takie moje marzenie, rechrystianizować, bo niestety w wielu miejscach nie śpiewa się kolęd, kościoły są puste i są zamieniane na muzea. To wielki smutek".

Morawiecki o programie "Dostępność+"

Przyszły premier odniósł się także do decyzji Komisji Europejskiej o złożeniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE ws. odmowy przyjęcia przez Polskę uchodźców.

- Przyjęliśmy wielu uchodźców, również z Ukrainy, tam przecież toczy się wojna. Komisja Europejska tego nie zauważa, że na Ukrainie toczy się wojna i giną tam tysiące ludzi. Pomagamy przyjmując uchodźców z Ukrainy rozładować napięcia na wschodniej flance Unii Europejskiej - stwierdził.

Morawiecki zapowiedział również, że jako premier zwróci szczególną uwagę na problemy osób starszych i niepełnosprawnych. - Zwiększy się paleta lekarstw i dostępność lekarstw dla najbardziej potrzebujących. Pracujemy nad programem, który roboczo nazywamy "Dostępność+", żeby budynki, pojazdy, urządzenia były dostosowane do osób starszych, niepełnosprawnych - przekonywał.

Morawiecki nowym premierem

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek rezygnację złożoną przez premier Beatę Szydło i jej gabinet, a na Prezesa Rady Ministrów desygnował dotychczasowego wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów. Do czasu sformowania nowego rządu obowiązki będzie pełnił gabinet Beaty Szydło.

Zgodnie z konstytucją, Mateusz Morawiecki ma 14 dni na przedstawienie składu swojego gabinetu. Decyzję o zmianie premiera podjął wczoraj Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Ma ona związek z planowaną reorientacją polityki rządu.

Więcej o:
Komentarze (283)
Mateusz Morawiecki w TV Trwam o zmianach w rządzie: Skład podobny lub niemal identyczny
Zaloguj się
 • echfranka

  Oceniono 3 razy 3

  Polski Kościół powinien odłączyć się od Rzymu ,taniej by było a wszystkie pieniądze zostały by w kraju.Rządzący mieli by wszystko na miejscu .Rydzyka zrobić papieżem.

 • julietwhiskey

  Oceniono 4 razy 4

  No już się przedstawił światu. Pora na wojaże, na pierwszy rzut - San Escobar.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 4 razy 4

  Ładnie zaczyna w siedzibie biznesmena z Torunia ale jako niedoszły ksiądz może się tam czuć jak u siebie w domu.

 • mer1lin

  Oceniono 4 razy 4

  Wszyscy się spowiadają u najwyższego Rezydenta Rosji.

 • mer1lin

  Oceniono 4 razy 4

  "Morawiecki pierwszego wywiadu udzielił TV Trwam. "
  Czyli, Antoni zostaje !

 • kastoripollux

  Oceniono 4 razy 4

  Podobno Polska wstała z kolan a przecież prezydent i premierzy pisowscy z kolan się nie dźwigają. Co to za burdel w tym kraju, że nominalni przywódcy biją hołdy na kolanach temu hochsztaplerowi z Torunia. Mamy pecha do tamtego regionu. Najpierw kilkaset lat mieli go we władaniu Krzyżacy a teraz ten szubrawiec się tam panoszy!!! Nie ma wolnej Polski bez rozdziału państwa od Kościoła!!!

 • kastoripollux

  Oceniono 4 razy 4

  Nawet gdyby antek był bezpieczny, to przecież wszyscy wiedzą, że jest niebezpieczny. Niebezpieczny nawet dal siebie i dlatego jak najszybciej musi być w kaftanie i w izolatce, a dla złagodzenia szoku powinien mieć dostęp do butli z helem. Trzy osoby przeżyły ponad wszelką wątpliwość dlatego hel jest niezbędny.

 • Robert Malta

  Oceniono 4 razy 4

  Państwem powinni rządzić nie politycy a specjaliści bezpartyjni.wszystkie partie do gazu lub na syberie.

 • Dobis Edmund

  Oceniono 5 razy 5

  Tylko Świete Mikołaje. u Pana Morawieckiego zostana,.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX