Obrończynie dobrego imienia Janusza Rudnickiego, stoicie po złej stronie [OPINIA]

Wiktoria Beczek
Wiele feministek - w imię obrony "swojego" - zapomniało, o co od lat walczymy. Względy towarzyskie okazały się ważniejsze niż ideały. Siostry, nie psujcie tego, co wyzwoliła akcja #metoo, bo jeśli kobiety znów poczują, że za ujawnianie molestowania czeka je ostracyzm, to właśnie wy będziecie je miały na sumieniu.

“No cóż, kto nigdy nie wykorzystał nietrzeźwej niech rzuci pierwszy kamień…”, “A jak facet rano trzeźwieje obok kaszalota też ma prawo skarżyć ją o gwałt?” - pamiętacie? 2014 rok, Rafał Ziemkiewicz.

Wszyscy się oburzaliśmy. Tak samo, jak lata wcześniej, kiedy Andrzej Lepper z obleśnym rechotem przekonywał, że nie można zgwałcić prostytutki.

Od tego czasu zmieniło się niewiele. Prezydentem najpotężniejszego światowego imperium został człowiek, który bez zażenowania mówi o tym, że przespałby się ze swoją córką, gdyby nie była jego córką. Przyznaje, że piękne kobiety całuje “z automatu” i nie czeka na pozwolenie, a o swojej kontrkandydatce w wyborach mówił, że nie nadaje się do rządzenia krajem, jeśli nie potrafi zaspokoić swojego męża.

Opada zasłona milczenia

Ale ostatnie tygodnie to też gigantyczna akcja #metoo, która sprawiła, że wiele, bardzo wiele kobiet opowiedziało o tym, że były molestowane, lub choćby przyznało, że miało to miejsce. Historie nadchodziły zewsząd. Niektóre powinny były trafić prosto na policję, inne były wyliczaniem dziesiątek, setek, tysięcy przypadków przemocy symbolicznej, poniżania, upokorzania, zawstydzania i krępowania.

Widzimy jak opada zasłona milczenia w Hollywood. Kolejne kobiety obciążają znanego producenta, a Uma Thurman pytana o komentarz mówi, że przyjdzie czas, kiedy wszystko powie i ta deklaracja brzmi tak, że pewnie wiele potężnych osób w środowisku zaczęło rozważać ucieczkę do krajów bez umów ekstradycyjnych z USA.

Odważne kobiety zaczęły też mówić o molestowaniu w brytyjskiej polityce. Doszło już do pierwszych dymisji w rządzie i na tym z pewnością się nie skończy.

"Ku*wy już są!" i reszta obelg

A w Polsce? W najnowszych "Wysokich Obcasach", w ważnej, mądrej rozmowie o molestowaniu pada nazwisko pisarza Janusza Rudnickiego. Jak się okazuje, Rudnicki miał nazwać “kur*ami” dziennikarkę i jej koleżankę. Sprawa mogła się zamknąć na przeprosinach, ale od samego pisarza dowiedzieliśmy się, że był to żart, a kontekst zmieniał znaczenie tych słów.  Za chwilę przyszło nam się przekonać, że takich “żartów” było znacznie więcej.

“Przekonywał kolegę, że wezmą mnie na dwa baty”, “jestem za brzydka i mu przy mnie nie staje”, “jak dam mu dupy, to będę mogła dopić jego piwo”, “przedstawił mnie jako swoją kochankę”, “opisał jakieś rzekome nasze bzykanie”, “powiedział, że ojciec znalazł mnie w oknie życia”

Zdziwi się ten, kto pomyślał, że to wypowiedzi osoby, które na fali ujawnienia słów o “ku*wach”, postanowiły również opowiedzieć o swoich przejściach z Rudnickim. Nic z tych rzeczy! To są cytaty z obrończyń i obrońców pisarza.

Ci, których zapewne oburzały słowa Ziemkiewicza, Sklepowicza i rysunek Mleczki o molestowaniu brzydkich kobiet, którzy - niekiedy od lat - deklarują walkę z seksizmem i wszelkiego rodzaju przemocą, dziś mówią: ale to przecież nasz Janusz! On tak żartuje, nas to śmieszy. Nie pozwolimy naszego Janusza włożyć do jednego worka z tymi, którzy mówią to samo, co on, ale ich akurat nie lubimy.

Rudnicki nie jest Ziemkiewiczem

Pamiętam jak zaczynałam swoją przygodę z feminizmem. Byłam nastolatką, a jedną z moich idolek była Kazimiera Szczuka. Mówiła dosadnie o tym, co zaczynało mi się klarować w głowie - że mamy za mało praw, że “demokracja bez kobiet, to pół demokracji”, że razem możemy więcej. Była jedną z organizatorek Manif, które otworzyły mi oczy na to, po jak wiele rzeczy trzeba wyjść na ulicę.

Dziś ta sama Szczuka, pisze, że “historia o strasznym pisarzu jest głupia do łez”, że dziennikarka, która ujawniła zachowanie Rudnickiego “robi z siebie ofiarę”, że to “żałość rzeczywiście ośmieszająca ideę dzielenia się opowieściami o molestowaniu”. Później jakoś niezdarnie przeprasza za atak na Annę Śmigulec, ale brnie w to, że “nie potrafi zobaczyć w tej historii dziennikarki w roli ofiary”, że tego “żartu” nie należy wkładać do worka z przemocą seksualną i nienawiścią do kobiet, a przede wszystkim, że “Rudnicki nie jest ani Lepperem ani Ziemkiewiczem ani Sklepowiczem”.

A dlaczego nie jest? Bo go zna. Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, moja droga Kazimiero, tym komentarzem swoim. Pełno nas feministek, a jakoby nikogo nie było...

Ziemkiewicza i Sklepowicza też ktoś zna, też pewnie uważa, że to fajne chłopaki. Pewnie w paralelnej rzeczywistości ktoś usprawiedliwia ich teksty, mówiąc, że to tylko - tu za Szczuką - ”debilne żarty w kawiarni”, a oni sami to - tu za Magdaleną Żakowską - “wrażliwi, dobrzy, serdeczni ludzie i mężczyźni”.

Ośmieszanie akcji #metoo

Jest też Eliza Michalik, która w dziennikarskim świecie chciałaby i mogła być tym, kim w świecie kina są Maja Ostaszewska i Renata Dancewicz - kobiety, które nie boją się utraty ról i stawiają - a w każdym razie sprawiają takie wrażenie - obronę swoich ideałów ponad karierę. Ale Michalik teraz oświadcza, że “robienie z Rudnickiego twarzy polskiego obleśnego molestującego show bizu to jakieś kompletne nieporozumienie”, a po fali krytyki obraża się, bo z “czegoś, co mogło być zarzewiem fajnej debaty o granicach i prawach” zrobiono “durną pyskówkę”, a wszyscy ci, którzy nie zgadzają się z jej zdaniem “robią dokładnie to, co PiS: nie dopuszczają do rozmowy (...) infantylizują, psychologizują i oceniają moralne”, a nawet “szantażują swoimi zranionymi uczuciami”.

Szczuka i Michalik sugerują, że oskarżanie Rudnickiego ośmiesza akcję #metoo, że to nie ten kaliber opowieści. Zabawne, że to samo mówił sam pisarz, jeszcze zanim Śmigulec przedstawiła go przed milionami słuchaczy. Klęczał przed Agnieszką Kublik, która miała mu zdaje się zbiorczo wybaczyć winy, a jednocześnie perorował, że “akcja traci zęby”, bo “jeśli wszystkie były molestowane, to znaczy, że nikt”, a wpisy o molestowaniu i gwałtach mieszają się z “wpisami typu: no miałam 15 lat i ktoś tam za mną krzyknął ‘lala bucik ci się roz***rdala’”.

Motto Dulskiej: brudy prać w domu

Czas na eksperyment myślowy. Gdybym była kobietą, która została np. zgwałcona przez osobę potencjalnie związaną ze środowiskiem, które reprezentują Szczuka, Michalik i inne osoby biorące udział w tej zawstydzającej dyskusji - Maciej Stuhr, Krzysztof Materna, Joanna Kos-Krauze, była minister kultury (sic!) Małgorzata Omilanowska - czy po uświadomieniu sobie z jaką zaciekłością potrafią bronić “swoich” i o ile ważniejsze okazują się być względy towarzyskie od ideałów, fundamentów feminizmu, zdecydowałabym się sprawę nagłośnić?

Bardzo wątpię. A już na pewno szalenie bym się tego bała.

Tego chcemy? Pokazać ofiarom molestowania, że mają się bać reakcji innych? Przecież to powrót do hasła, z którymi od lat walczymy - “Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”.

Dulszcyzna - taki obraz wasz!

Środowiskowe samobóje

Rudnicki, w jednym z komentarzy usprawiedliwiających, pisze, że bycie feministą to ciężki kawałek chleba. I tu się zgodzę. Bo oprócz nieustannej walki o to, by nie było przyzwolenia na mówieniu o kobietach per “kur*y”, okazuje się, że ciosy zaczynają spadać z najmniej oczekiwanych stron. Środowiskowe samobóje.

Mam cichą nadzieję, że Reduta Dobrego Imienia Janusza Rudnickiego przypomni sobie o prostej zasadzie, by zawsze stawać po stronie ofiary, również jeśli została poniżona “tylko” w żartach. Mam cichą nadzieję, że przemyślicie sprawę, bo niezły zrobiłyście burdel w tym Archeo, siostry.

Jeśli chcesz opowiedzieć nam swoją historię, zetknęłaś się z seksizmem i chcesz to ujawnić, napisz: wiktoria.beczek@agora.pl.

Więcej o: