Orkan Grzegorz popsuje weekend. Dużo deszczu, silny wiatr a na morzu sztorm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem i opadami deszczu. Uważać powinni szczególnie mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Średnia prędkość wiatru w tych regionach to 45 km/h. Należy również liczyć się z silnymi porywami wiatru, nad morzem mogą one osiągnąć nawet 90 km/h. Synoptycy przewidują, że po południu wiatr może przybrać na sile. Wszystko to za sprawą orkanu Grzegorz, który wędruje do Polski z północy. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami deszczu obowiązuje w województwie małopolskim. Może tam spaść nawet 40 litrów deszczu na metr kwadratowy. W górach opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu.

W województwach: zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim obowiązuje drugi stopień zagrożenia hydrologicznego. Prognozuje się, że stany ostrzegawcze mogą przekroczyć rzeki uchodzące do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz rzeki Przymorza. Z kolei w województwie małopolskim, w związku z prognozowanymi opadami deszczu, spodziewany jest gwałtowny wzrost poziomu rzek: Skawy, Raby, Dunajca oraz mniejszych dopływów Wisły, zwłaszcza w południowej części województwa.

Więcej o: