Najpierw była pożyczka na 800 mln, a teraz TVP dostanie od Skarbu Państwa "rekompensatę"

Z ustawy okołobudżetowej wynika, że TVP i Polskie Radio dostaną od państwa niemal miliard złotych rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu.

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu oraz ustawy okołobudżetowej na 2017 rok. W budżecie znalazły się m.in. pieniądze dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a docelowo dla TVP i Polskiego Radia. Obie instytucje otrzymają łącznie niebagatelną kwotę niemal miliarda złotych.

Skąd hojność rządzących? Jest to rekompensata za utracone w latach 2010-2017 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych, a więc tych składek, których nie zapłacili m.in. emeryci, kombatanci czy bezrobotni. 0,98 mld złotych nadawcy mają przeznaczyć na "realizację zadań misji publicznej". 

Jak podaje Business Insider, ogromna kwota jest jednorazową, ale KRRiTV ma otrzymywać rekompensaty z budżetu państwa co roku, nawet po 200 mln zł. 

Pożyczka dla TVP

W sierpniu TVP otrzymała 800 milionów złotych pożyczki ze Skarbu Państwa. Prezes Jacek Kurski chce przeznaczyć pieniądze na poprawę oferty programowej oraz modernizację sprzętu.

Członkowie Rady Mediów Narodowych rozmawiali też o 800-milionowej pożyczce udzielonej TVP przez Skarb Państwa. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański mówił, że w sytuacji kłopotów finansowych Telewizji Polskiej była to konieczność, ale nie rozwiązuje to kwestii stałego finansowania mediów publicznych.

- Na pewno zaspokaja to te potrzeby bieżące, żeby odbudować produkcję telewizyjną i zaplecze technologiczne, ale telewizja - podobnie jak wszystkie media publiczne - wymaga dobrego systemu stałego finansowania i pożyczkami tego nie załatwimy więc wiadomo, że to jest tylko taki środek doraźny - powiedział Krzysztof Czabański.

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (103)
Skarb Państwa przeznacza miliard złotych na rekompensaty dla TVP i Polskiego Radia
Zaloguj się
 • Keyser Soze

  Oceniono 3 razy 3

  Rozwiązano problem nieskutecznego sciągania abonamentu... nie chcecie łajzy płacić ? to my kurskiemu damy wasze pieniądze które daliście w podatku. Durni tylko ci co płacą abonament... zapłacili dwa razy :)) ...ale ofiara losu zawsze bedzie ofiarą losu.

 • 123t-olek

  Oceniono 3 razy 3

  To juz nie krdziez, lecz grabierz.

 • acototak

  Oceniono 3 razy 3

  Na propagandę jest, na zdrowie obywateli nie ma.

 • acototak

  Oceniono 4 razy 4

  Będą mieli na mundury.

 • kulawy666

  Oceniono 3 razy 3

  Lubie takie newsy bo juz nie place ani grosza na ten syfiasty system - od 13 lat w UK :)

 • ulther

  Oceniono 4 razy 4

  Pisowskie lgarstwa nie maja nic wspolnego z misja publiczna - a tylko i wylacznie z misja partyjna. Gdzie te wspaniale historyczne widowiska zapowiadane przez zgnila zmiane? Pisiewicz mediow nie dali rady?

 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  A mówili, że wystarczy nie kraść. To jak, nie wystarczy, czy kradną już na potęgę?

 • calidris

  Oceniono 3 razy 3

  Póki telewizja nie będzie prywatna to każdy rząd będzie w nią pompował kasę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX