Jak to jest być nastolatkiem LGBT w Polsce? Pobicia, wymachiwanie nożem, groźby. "Nikt nie reaguje"

Homofobia to straszny ból, przemoc psychiczna, nienawiść - mówią nasi bohaterowie. Poprosiliśmy pięć osób, by opowiedziały o tym, z czym musiały się mierzyć w szkole. To, co mówią, jest niezwykle smutne.

Przypominamy tekst z 2017 roku.

Pretekstem do nagrania była samobójcza śmierć Kacpra z Gorczyna, która rozpoczęła dyskusję na temat homofobicznych prześladowań młodzieży. Dane są zatrważające - z badań wynika, że myśli samobójcze wynikające z braku akceptacji ze strony środowiska szkolnego, czy spotykającej ich agresji ma 63 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce. Dla porównania, w przypadku heteroseksualnych nastolatków myśli samobójcze ma 12 procent badanych.

Do opowiedzenia swoich historii zaprosiliśmy osoby nieheteroseksualne, które doświadczają homofobii ze strony rówieśników, lub doświadczały jej, gdy były nastolatkami. 

Pobicia, szczucie i brak reakcji

Maciej, 27-letni performer i tancerz oraz Kajetan, 30-letni muzyk doświadczyli przemocy fizycznej. Rówieśnicy zaplanowali napaść na nastoletnich wtedy chłopców. 16-letnia Łucja była prześladowana tak długo, aż była zmuszona odejść ze szkoły. Nauczyciele - choć świadomi tego, co przechodzi - nie reagowali. 

Dominik i Tristan zostali przez szkolnych kolegów odseparowani i zaszczuci. Wyśmiewanie i homofobiczne żarty to i tak najmniej groźne ze wszystkich rodzajów przemocy, z jakimi spotykali się nasi bohaterowie. 

Opowieść o tym, co przeszli, powinna być lekcją dla nauczycieli i rówieśników - szczególnie tej grupy, która nie reaguje, gdy widzi przemoc. Wsparcie, nawet pojedynczych osób, może zatrzymać falę agresji, a w rezultacie uratować życie.

Przeczytaj więcej o Kacprze i homofobicznych prześladowaniach młodzieży >>>

Potrzebujesz pomocy? Oto, gdzie jej szukać:

  • Telefon zaufania Lambdy Warszawa (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18–21), tel. 22 628 52 22
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc (codziennie w godzinach 12-22), tel. 116 111
  • Telefon zaufania "Niebieska Linia" dla osób doświadczających przemocy (darmowy i całodobowy), tel. 800 12 00 02
  • Pomoc psychologiczna i prawna Kampanii Przeciw Homofobii, mail: bezpieczniej@kph.org.pl
  • Spotkania grupy wsparcia Fabryki Równości (Łódź) dla osób LGBT+ - każda czwarta środa miesiąca godz.17.00-20.00 poczta@fabrykarownosci.com
  • Pakiet materiałów edukacyjnych o tematyce LGBT+ dla młodzieży przygotowany przez Miłość Nie Wyklucza: mnw.org.pl/orientujsie
Więcej o: