Przypominamy tekst z 2017 roku.
Pretekstem do nagrania była samobójcza śmierć Kacpra z Gorczyna, która rozpoczęła dyskusję na temat homofobicznych prześladowań młodzieży. Dane są zatrważające - z badań wynika, że myśli samobójcze wynikające z braku akceptacji ze strony środowiska szkolnego, czy spotykającej ich agresji ma 63 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce. Dla porównania, w przypadku heteroseksualnych nastolatków myśli samobójcze ma 12 procent badanych.
Do opowiedzenia swoich historii zaprosiliśmy osoby nieheteroseksualne, które doświadczają homofobii ze strony rówieśników, lub doświadczały jej, gdy były nastolatkami.
Maciej, 27-letni performer i tancerz oraz Kajetan, 30-letni muzyk doświadczyli przemocy fizycznej. Rówieśnicy zaplanowali napaść na nastoletnich wtedy chłopców. 16-letnia Łucja była prześladowana tak długo, aż była zmuszona odejść ze szkoły. Nauczyciele - choć świadomi tego, co przechodzi - nie reagowali.
Dominik i Tristan zostali przez szkolnych kolegów odseparowani i zaszczuci. Wyśmiewanie i homofobiczne żarty to i tak najmniej groźne ze wszystkich rodzajów przemocy, z jakimi spotykali się nasi bohaterowie.
Opowieść o tym, co przeszli, powinna być lekcją dla nauczycieli i rówieśników - szczególnie tej grupy, która nie reaguje, gdy widzi przemoc. Wsparcie, nawet pojedynczych osób, może zatrzymać falę agresji, a w rezultacie uratować życie.
Przeczytaj więcej o Kacprze i homofobicznych prześladowaniach młodzieży >>>