Redemptoryści ojca Rydzyka dostali kolejną działkę w Toruniu. Zapłacili tylko 15 proc. ceny

Jak informuje "Polska The Times", wojewoda kujawsko-pomorski przekazał redemptorystom kolejną działkę w użytkowanie wieczyste. Zakon Tadeusza Rydzyka zapłacił za grunt jedynie 15 proc. wartości.

Działka jest stosunkowo niewielka - ma około 0,4 hektara i jest warta 381 tysięcy zł. Redemptoryści zapłacą za nią jedynie niewiele ponad 10 tys. złotych, w związku z 85-procentową bonifikatą - czytamy na łamach "Polski The Times". Skąd decyzja wojewody? Jak informuje rzecznik w rozmowie z "Polską", bonifikatę przyznano, ponieważ na terenie ma powstać "muzeum z częścią audytoryjną o niekomercyjnym charakterze". Nie wiadomo jednak, o jakie muzeum chodzi.

Redemptoryści mogli i tak być zawiedzeni. Prezydent Torunia wnioskował bowiem o 99-procentową zniżkę. Gdyby została uznana, zakonnicy zapłaciliby niecałe 4 tysiące złotych.

Dziennik przypomina, że pierwszą działkę w tej lokalizacji redemptoryści dostali z 60-procentową bonifikatą. Prezydent miasta chciał wówczas, by opłata za działkę o wartości 1,6 mln zł wyniosła... 4,6 zł, czyli 1 proc. od 25 proc. ceny działki. Urząd Miasta w Toruniu wyjaśniał, że "taka jest praktyka" przy przekazywaniu gruntów kościołowi.

Rydzyk z państwowym wsparciem

W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o innej działalności ojca Tadeusza Rydzyka, która może liczyć na wsparcie państwa. Jego geotermia znalazła się wśród projektów wybranych w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Związana z redemptorystą spółka otrzyma aż 19,5 mln zł. To nie pierwsze wysoka dotacja dla tego przedsięwzięcia o. Rydzyka. NFOŚ zapłaciło Geotermii 26,5 mln zł odszkodowania za to, że Fundusz w okresie poprzednich rządów wycofał się z finansowania odwiertów.

Z kolei miesiąc wcześniej Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaciło fundacji Lux Veritatis, czyli jednej z organizacji z imperium Rydzyka, ponad 100 tys. złotych za emisję spotów informacyjnych o szczycie NATO.

Kibice Legii mają genialny patent na motywowanie graczy! "Piłkarze dziękują i proszą o więcej" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: