Wiemy, jaką poprawkę do ustaw o sądach PiS przekazało Dudzie. Opozycja dostanie 2/5 sędziów

Wicemarszałek Senatu przedstawił jedną z poprawek do ustaw o sądach, które PiS przekazało prezydentowi. Chodzi o procedurę wyboru sędziów do KRS.

Zgodnie z projektem prezydenta, nowych członków KRS Sejm ma wybrać większością 3/5 głosów. Gdyby się to nie udało, każdy poseł miał głosować tylko na jednego kandydata w imiennym głosowaniu. Poprawka PiS usuwa zasadę "jeden na jeden", a zamiast tego gwarantuje, że 6 spośród 15 sędziów wybieranych przez Sejm wybierze opozycja.

- Pan prezydent powiedział wyraźnie, że chce mieć pewność, że ta "piętnastka" nie będzie wybierana głosami jednego klubu, nawet jeżeli on jest najważniejszy i w związku z tym my wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom prezydenta - powiedział Adam Bielan

Wicemarszałek Senatu dodał, że pełny tekst poprawek PiS do ustawy będzie upubliczniony wtedy, kiedy odniesie się do nich prezydent, i uzna, że są dobre.

Bielan przyznał, że nie wie, czy zostały zaproponowane jakieś zmiany do ustawy o Sądzie Najwyższym i powiedział tylko o tym, co uważa za najważniejsze.

Weto prezydenta i spotkania z Kaczyńskim

Prezydent Andrzej Duda pod koniec lipca zawetował ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przygotowane przez rządową większość. Własne propozycje ustaw prezydent przedstawił 25 września.

Prezydent zaproponował, by sędziów KRS wybierał Sejm większością 3/5 głosów i by na wybór sędziów Rady mieli wpływ także obywatele. Prawo do zgłoszenia kandydata na członka Rady będzie miała grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli, a także grupa co najmniej 25 sędziów w stanie czynnym. Sędzia Sądu Najwyższego będzie mógł przejść w stanu spoczynku w wieku 65 lat, pracować dłużej mógłby za zgodą prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński odbyli w ostatnich tygodniach trzy spotkania w sprawie ustaw o sądownictwie. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli będą jasno i precyzyjnie zapisane, to dopiero wtedy może się do nich odnosić - mówił kilka dni temu rzecznik Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łapiński.

KRS w rękach polityków

Przypomnijmy, zarówno PiS jak i prezydent chcą, by KRS była odtąd w całości wyłaniana wyłącznie przez polityków. Zdaniem opozycji i wielu prawników takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją i narusza trójpodział władz.

Dziś w ramach równowagi władz "sędziowską" część Rady wybierają sami sędziowie - podobnie jak Sejm, Senat czy prezydent, którzy także sami wskazują swoich przedstawicieli w KRS.

Sprawdzamy, czy Polacy są gotowi na łatwiejszy dostęp do broni. "Niewyszkolony Sebix..." [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (58)
Wiemy, jaką poprawkę do ustaw o sądach PiS przekazało Dudzie. Opozycja dostanie 2/5 sędziów
Zaloguj się
 • Lech Pawluk

  Oceniono 1 raz 1

  Przestrzegajcie USTAWĘ ZASADNICZĄ tam jest wszystko zapisane, kto ile wybiera sędziów do KRS i na jaki okres pierwszego prezesa SĄDU NAJWYŻSZEGO. Tam nie ma miejsca na spekulacje, te zapisy jest w stanie zrozumieć każdy myślący człowiek. Wbrew wypowiedzią polityka pis, że CIEMNY LUD to kupi.

 • owca888

  Oceniono 5 razy 5

  Kurna, 2/5 czy cztery srąte to bez znaczenia. To tym większe niż 3/5, WCIĄŻ NARUSZENIE Konstytucji.

  Odchrzańcie się od trójpodziału władzy. Politycy JUŻ WYBIERAJĄ część KRS.

  Adrian, czeka cię śmietnik historii. ŚMIETNIK, o gnomie nie wspominając.
  A sondażami to se może, wiesz. Miałeś przykład z zakonnicą.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy -4

  Wybór sędziów przez do KRS przez sędziów też narusza konstytucję, m.in. punkt 4.

  Cała władza pochodzi od narodu, tylko władza sędziów pochodzi od sędziów i władza sądownicza nie podlega praktycznie żadnej demokratycznej kontroli.

 • zyks

  Oceniono 4 razy 4

  Typowa krętacka pisowska bzdura. Chocby to: 6 miejsc dla opozycji. A np. Kukiz będzie robić za opozycję? Albo: w jaki sposób owa "opozycja" ma się podzielić tymi 6-ma miejscami?

 • wolak_pospolity

  Oceniono 5 razy 5

  Przychodzi baba do lekarza.....wróć, przychodzi Kaczyński do prezydenta a tam długopis.

 • n29a

  Oceniono 5 razy 5

  Głupota - upolitycznienia sprawy ciąg dalszy.

 • guru133

  Oceniono 5 razy 5

  Prezydent swoimi ustawami a PiSlam swoimi poprawkami niech sobie zadki podetrą. Za łamanie Konstytucji tak czy siak odpowiedzą.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 8 razy 8

  Lista najważniejszych osób w państwie:
  1. Prezes
  2. Kot
  3. Świr
  4. Pan Zbyszek
  5. Muchomor
  ...
  99. Listonosz z Żoliborza
  100. Adrian

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX