"Prezydent spełnia wolę L. Kaczyńskiego". Łapiński mówi, dlaczego aneks WSI nie zostanie odtajniony

- Takiej decyzji na tę chwilę nie ma - mówił prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński pytany w RMF FM o odtajnienie aneksu do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

W czerwcu Służba Kontrwywiadu Wojskowego zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy o zwrot aneksu do raportu o likwidacji WSI. Jak pisze „Gazeta Polska”, Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, do tej pory nie otrzymał odpowiedzi. I jak dziś wyjaśnił prezydencki rzecznik prędko jej nie dostanie. 

„To będzie decyzja prezydenta”

– Prezydent Andrzej Duda podtrzymuje zdanie świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego, który też nie ujawnił aneksu. To będzie decyzja prezydenta. Szef SKW powinien się miarkować – powiedział Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM. – Jak będzie taka decyzja, to państwa poinformujemy. Takiej decyzji na tę chwilę nie ma – dodał rzecznik prezydenta.

Wyrok TK

Krzysztof Łapiński powołał się też na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. - To poważna sprawa. Był wyrok TK, który nakazywał uporządkować pewne sprawy z tym aneksem, anonimizację danych osobowych – przypomniał rzecznik prezydenta. Chodziło o utajnienie nazwisk osób, które znalazły się w aneksie.

Aneks utajniono decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku. "Nie opublikuję raportu w tej wersji. Aneks miejscami jest bardzo interesujący, ale zbyt wiele jest tam fragmentów, w których fakty zastąpiono interpretacjami. Wnioski są wyciągane także tam, gdzie nie ma do tego wystarczających podstaw"  – tłumaczył były prezydent w 2008 roku w wywiadzie dla „Newsweeka”.

Sam raport z likwidacji WSI został ujawniony i jest dostępny w internecie.

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Więcej o:
Komentarze (77)
"Prezydent spełnia wolę L. Kaczyńskiego". Łapiński mówi, dlaczego aneks WSI nie zostanie odtajniony
Zaloguj się
 • kimdongun

  Oceniono 1 raz 1

  Chyba Lecha Kaczyński znalazł się na krótkiej liście Stokrotki, a nie odwrotnie.

 • guarnica

  Oceniono 1 raz 1

  Co to jest do jasnej cholery !!!!! Kuchciński WRAŻA ZGODĘ NA PROŚBĘ Prezydenta o zwołanie Zgromadzenia Narodowego, Terlecki WYZNACZA TERMIN I STAWIA ULTIMATUM Prezydentowi na odpowiedź co do propozycji ustaw sądowych, Kaczyński nazywa go NIEPRZYGOTOWANYM DO FUNKCJI INCYDENTEM, Macierewicz LEKCEWAŻY DEMONSTRACYJNIE I ZWALNIA MU KADRY, Ziobro, Mazurek, a nawet jakiś tam Bączek pohukują i wydaja polecenia Prezydentowi. Na Nowogrodzkiej nawet sprzątaczki już na głos mówią, że przyszłym kandydatem PiS na prezydenta będzie Marta Kaczyńska. Nie godzę się jako obywatel Polski by niedouki i chamoty prześcigały sie kto bardziej upokorzy Prezydenta. Prezydent ma też określona wytrzymałość i w końcu powinien walnąć pięścią w stół i pokazać kto jest GŁOWĄ PAŃSTWA I ZWIERZCHNIKIEM SIŁ ZBROJNYCH ! W KOŃCU ROZPĘDZI TEN SEJM I RZĄD.

 • Jan Taranowski

  Oceniono 3 razy 3

  A co Antek nagadał dwa lata temu w USA?. Powiedział że aneks będzie za dwa tygodnie a te polaczki łykali jak dzieci.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 5 razy 5

  W raporcie wesołe i dowolne interpretacje Antka, pod wpływem leków psychotropowych?

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 7

  Tajny czy nie to bez znaczenia , Antek i tak swoim przełożonym doniósł co trzeba

 • y.woodoo

  Oceniono 6 razy 6

  Znaczy sie ten Aneks to luzne konfabulacje pana Antosia znanego pacjenta poradni psychiatrycznej. Mysle ze jego odtajnienie moze tylko pomoc konsylium lekarskim w ustaleniu metody leczenia. Nawet jesli nieuleczalnie chory probowac trzeba.

 • hrac

  Oceniono 5 razy 5

  III tajemnica aneksowa.

 • mer1lin

  Oceniono 5 razy 5

  Wszyscy już chyba zapomnieli ,że raport z likwidacji WSI został przetłumaczony na język rosyjski jeszcze przed jego opublikowaniem .Aneks ,pewnie też. Tylko po co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX