PiS zmieni ordynację wyborczą. Sejm zajmie się projektem po przyjęciu zmian dot. sądów

Projekt zmian ordynacji wyborczej gotowy, parlament zajmie się nim po przyjęciu zmian dot. sądownictwa. W styczniu Jarosław Kaczyński mówił, że celem zmian będzie wzmocnienie pozycji PiS w samorządach.

Jak donosi PAP, podczas poniedziałkowego spotkania z posłami PiS z Mazowsza, Podlasia i Lubelszczyzny Jarosław Kaczyński zapowiedział, że projekt zmian ordynacji wyborczej jest już praktycznie gotowy. Jego ostateczny kształt ma zostać dopiero uzgodniony. Szczegóły nie są znane, wiadomo tylko, że ma to być „ogólna korekta zasad”.

„Za wcześnie, by o tym mówić”

Po spotkaniu w trakcie rozmowy z dziennikarzami Jarosław Kaczyński powiedział, że podczas spotkania posłowie rozmawiali o „wszystkich ważnych sprawach,”, w tym o zbliżających się wyborach samorządowych. Na pytanie, czy zmiany w ordynacji wyborczej będą dotyczyły również tych wyborów, Kaczyński odpowiedział, że „jest za wcześnie, by o tym mówić”.

Księstewka do likwidacji

Jednak kilka miesięcy temu prezes PiS nie krył, że w zmianie ordynacji wyborczej chodzi głównie o samorządy.

- W Polsce jest mnóstwo malutkich księstewek, takich dyktaturek, tyranii; i one muszą zostać zlikwidowane w interesie Polaków – mówił w styczniu Kaczyński w Radiu Opole.

Poprawki PiS tafią do prezydenta

Podczas poniedziałkowego spotkania Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że we wtorek prezydent Andrzej Duda otrzyma na piśmie poprawki PiS do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Łatwiejszy dostęp do broni palnej? Rozprawiamy się z argumentami zwolenników pomysłu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc.6]

Więcej o: