"Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierać. Po cichu". Byliśmy u protestujących lekarzy

Trwa głodowy protest lekarzy w jednym z warszawskich szpitali pediatrycznych. Młodzi medycy od ponad tygodnia walczą w ten sposób o poprawę sytuacji w służbie zdrowia. - Nas wkrótce po prostu zabraknie - mówią rezydenci. Oto ich historie.

W chwili publikacji tekstu wciąż nie doszło do porozumienia pomiędzy lekarzami rezydentami a Ministerstwem Zdrowia. Do spotkania z udziałem obu stron ma dojść w poniedziałek wieczorem.

Zbudowany zaledwie dwa lata temu Szpital Dziecięcy WUM przy ul. Żwirki i Wigury wciąż lśni nowością. Z zewnątrz nieskazitelną bielą, w środku - kolorami. To właśnie tam tydzień temu zaczął się protest głodowy lekarzy rezydentów.

Z młodymi medykami rozmawiamy, gdy zaczyna się ósma doba akcji. Są na różnych etapach edukacji, ale wszyscy mają po dwadzieścia parę lat. W sumie kilkanaście osób. Poprzednią noc, tak jak wszystkie do tej pory, spędzili na podłodze w głównym holu szpitala. Na karimatach, w śpiworach. Rano wszyscy są już na nogach, bo pojawiają się pierwsi dziennikarze.

- Od kilku dni nie jemy. Jedyne co robimy, to pijemy, żeby się nie odwodnić. Mamy wodę, ale też kawę, herbatę i bezcukrowe izotoniki - mówi nam Marta, lekarz stażysta z Warszawy. W przyszłości chce się specjalizować w ginekologii i położnictwie.

Zapewnia, że ona sama, przynajmniej na razie, czuje się dobrze. Bez jedzenia jest już od czterech dni. - I nie odczuwam głodu. Bardziej dokucza mi osłabienie, bóle i zawroty głowy, spadek koncentracji. Wszystko dzieje się tak jakby w zwolnionym tempie. W dodatku ciężko nam się śpi, bo mamy tutaj w korytarzu cały czas włączone światło - opowiada. Ale najbardziej - mówi Marta - doskwiera im poczucie, że ten cały wysiłek może pójść na marne.

"Doszliśmy do ściany"

Na czym spędzają ostatnie dni? Jak sami mówią, głównie na czekaniu. Na komunikaty i na jakikolwiek gest dobrej woli ze strony rządzących. Upływający czas zabijają na różne sposoby: ktoś czyta książkę, ktoś rozwiązuje krzyżówki. Wszystko byleby zapomnieć o głodzie. W rozmowach przyznają, że tak drastyczna forma protestu to wynik zwykłej desperacji.

- Próbujemy zwrócić uwagę na wszystkie te problemy od co najmniej dwóch lat. Przez ten czas odbyły się dwie manifestacje i ponad 20 spotkań, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą. Wszystkie bezowocne. Zdarza się, że do takich rozmów siadają z nami ludzie po prostu niekompetentni. I pewnie z tego po części wynika niezrozumienie nas - opowiada Mikołaj, lekarz stażysta z Poznania. Podkreśla, że służbę zdrowia zaniedbują od dziesięcioleci wszystkie rządy po kolei, a oni sami są zupełnie apolityczni. Bo przecież zdrowie to sprawa nas wszystkich.

W pewnym momencie doszliśmy do ściany. Byliśmy zbywani i ignorowani. "Pokojowe środki" zaczęły się powoli wyczerpywać, dlatego musieliśmy zrobić następny krok. Wciąż jednak chcemy uniknąć strajku generalnego i odejścia od łóżek pacjentów

- zapewniają młodzi lekarze. I podkreślają: tu nie chodzi o podwyżki dla nich samych. Chcą, by cała służba zdrowia dostawała więcej pieniędzy, by ograniczyć biurokrację.

Tłumaczą, że według Światowej Organizacji Zdrowia minimum wydatków, jakie państwo powinno ponosić na rzeczy służby zdrowia to 6,8 procent PKB. W Polsce to dziś 4,7 proc.

Czechy dały radę, Rumunia dała radę. U nas Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że osiągniemy ten poziom dopiero w 2025 roku, czyli za osiem lat. Tylko że wtedy nasza opieka zdrowotna będzie już kompletnie niewydolna

- mówi Kuba, urolog w trakcie drugiego roku specjalizacji.

Według nich pieniądze dla służby zdrowia są, trzeba umieć tylko dobrze szukać. Jak mówią, rząd sam przecież się chwali, że np. uszczelnił wpływy z podatku VAT. Ich zdaniem problem polega jedynie na tym, że władza ma po prostu inne priorytety. - Syty głodnego nie zrozumie. Dopóki ich samych to nie dotknie, dla polityków problem będzie funkcjonował jakby "za szybą" - kwituje Tomek, lekarz rezydent z poznańskiego oddziału hematologii.

"Za nami jest już tylko Albania"

Narzekają na wiele, nie tylko na brak pieniędzy. Na nawał pracy, niepotrzebną biurokrację. Na to, że nie ma kto ich szkolić i na takie drobiazgi, jak np. wielokrotne oznaczenie grupy krwi pacjenta przed jego każdą kolejną operacją. - To zawsze koszt około 100 złotych. A przecież grupa krwi się nie zmienia - rozkłada bezradnie ręce Kuba.

- Pracowałam kiedyś z lekarzem, który był na dyżurze siódmą dobę, bez przerwy. Wtedy dotarło do mnie, że to też nasza przyszłość - wspomina Marta. Stąd, jak mówią, najbardziej przeszkadza im, że w takich warunkach nie będą mogli pomagać pacjentom tak, jak zostali tego nauczeni: bezbłędnie i na czas.

Kiedy pytamy, ilu młodych lekarzy myśli o wyjechaniu z Polski, nasi rozmówcy zgodnie i bez wahania odpowiadają: wszyscy. Ale protestują, bo mimo wszystko chcą zostać. - Kiedy zaczynałam studia, mówili mi: skończysz je, to będzie lepiej. Ale nie jest lepiej - wspomina Marta. - Dlatego teraz chciałabym, żeby koledzy, którzy właśnie zaczynają swoją przygodę z medycyną mieli pewność, że na nich będzie już czekało coś lepszego niż nas - dodaje.

-  Za nami w Europie jest już chyba tylko Albania. Nie jesteśmy skazani na bylejakość - przekonują młodzi lekarze. I zapewniają, że będą walczyć, w taki czy inny sposób, do oporu. Aż dostaną solidne zapewnienie od rządu i premier Beaty Szydło, że coś wreszcie się zmieni. - Jeśli się złamiemy, służba zdrowia będzie umierała. Po cichu - mówi wyraźnie poruszony Tomek.

A co, jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione? - W tej chwili 40 procent chirurgów jest już w wieku emerytalnym i nie ma ich kto zastąpić. Nas wkrótce po prostu zabraknie. Za chwilę nikt z lekarzy nie będzie chciał brać odpowiedzialności za stan leczenia pacjentów w Polsce. Już dziś jest z tym źle, a jeśli nic się nie zmieni, to będzie tylko gorzej - tłumaczy Marta.

***

Popierasz strajk głodowy lekarzy? Czekamy na Twoją opinię pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: