Znamy laureata nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Zaskakujące osiągnięcie

Amerykanin Richard Thaler otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Jak głosi werdykt Akademii Szwedzkiej, nagrodę przyznano za osiągnięcia w obszarze ekonomii behawioralnej. Ta dziedzina nauki weryfikuje założenia ekonomii posługując się wynikami badań socjologicznych i ekonomicznych.

Jak podkreślono w uzasadnieniu werdyktu, badania Richarda Thalera pozwoliły na powiązanie analiz ekonomicznych i psychologicznych indywidualnego podejmowania decyzji. - Profesor Richard Thaler jest pionierem w łączeniu ekonomii i psychologii, jego analizy dotyczyły konsekwencji ograniczonej racjonalności, braku samokontroli i preferencji społecznych przy podejmowaniu przez ludzi ekonomicznych decyzji - powiedział Peter Gärdenfors, członek Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

- Jego empiryczne ustalenia i teoretyczne rozeznania są przydatne w tworzeniu nowych i szybko się rozwijających dziedzin ekonomii behawioralnej, które mają głęboki wpływ w wielu obszarach badań i polityki ekonomicznej - uznali członkowie Akademii Szwedzkiej.

Jak podkreśliło jury, laureat badał konsekwencje zachowań społecznych i to, jaki wpływ ma psychologia na indywidualne decyzje, a co za tym idzie, na rynki finansowe.

Urodzony w 1945 roku profesor Richard Thaler jest pracownikiem Uniwersytetu i Szkoły Biznesu w Chicago, blisko współpracuje ze zdobywcą Nobla z ekonomii w 2002 roku, profesorem Danielem Kahnemanem.

W przeciwieństwie do nagród: pokojowej, z chemii, fizyki, fizjologii lub medycyny oraz literatury, Alfred Nobel nie ustanowił w swoim testamencie wyróżnienia z ekonomii. Jego fundatorem jest od 1969 roku Bank Szwecji. Stąd oficjalna nazwa brzmi - Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Pozostałe Noble są przyznawane od 1901 roku.

Zwycięzcy w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymują - podobnie jak uczeni z innych dziedzin - nagrodę z rąk króla Szwecji na wspólnej uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Nagroda wynosi milion koron szwedzkich, czyli około 943 tysięcy euro.

Więcej o: