Spotkanie prezydenta z prezesem PiS dobiegło końca. Wciąż nie ma porozumienia w sprawie sądów

Zakończyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim. Była to trzecia taka wizyta prezesa PiS u prezydenta w ostatnim czasie dotycząca planowanych zmian w sądownictwie. I nie ostatnia - zapowiedział rzecznik prezydenta.

Piątkowe spotkanie rozpoczęło się krótko po godz. 17 w Belwederze i trwało niewiele ponad dwie godziny. Wcześniej tego samego dnia prezes PiS spotkał się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą - ustaliła TVN24.

Będą poprawki PiS. Najpierw pozna je prezydent

Po godz. 19 Belweder jako pierwszy opuścił prezes PiS. Nie spotkał się jednak z dziennikarzami. Głos zabrał za to prezydencki rzecznik, Krzysztof Łapiński. - Rozmowa była w cztery oczy. W najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnego spotkania - zapowiedział.

Jak tłumaczył, PiS zaproponuje w parlamencie swoje poprawki do prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zanim jednak poprawki te zostaną formalnie złożone w Sejmie, prezes PiS ma je przedstawić Andrzejowi Dudzie na piśmie. Dopiero wtedy głowa państwa będzie się mogła do nich odnieść.

- Co do konkretów nie będę się wypowiadał - mówił Łapiński, pytany o złożone dziś propozycje prezesa PiS. Tłumaczył jedynie, że prezydent nie rezygnuje ze swoich "warunków brzegowych". Jednym z nich jest to, by sędziowie byli wybierani do KRS w ramach "ponadpartyjnej zgody".

W podobnym tonie wypowiedział się prezydencki minister Krzysztof Szczerski. - Spotkanie przybliżyło do wypracowania wspólnej kompromisowej propozycji - mówił w rozmowie z PAP.

W rozmowie z TVP Info rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapewniała z kolei, że porozumienie - choć wciąż go brak - "jest w zasięgu". - Jesteśmy blisko. PiS poszedł na ogromne ustępstwa - mówiła Mazurek, która tłumaczyła, że partia zgodziła się m.in. na to, by sędziowie byli wybierani do KRS w pierwszym kroku większością 3/5 posłów.

Mazurek zaznaczyła, że poprawki PiS zostaną zgłoszone prawdopodobnie przed następnym posiedzeniem Sejmu. Najbliższe rozpoczyna się już we wtorek, 10 października. Kolejne - dopiero dwa tygodnie później.

Trzecie takie spotkanie ws. sądów

Jak informują politycy związani z obiema stronami, o piątkowe spotkanie prosił Jarosław Kaczyński. W drzwiach budynku prezesa PiS powitał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Kilkanaście minut wcześniej zjawił się tam Andrzej Duda.

Było to trzecie w ostatnich tygodniach osobiste spotkanie Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego. Każde z nich dotyczyło planowej przez PiS rewolucji w SN oraz KRS.

Po drugim z takich spotkań prezydent przedstawił swoje własne projekty dotyczące tych instytucji. Propozycje Andrzeja Dudy spotkały się jednak z chłodnym przyjęciem przez polityków PiS.

Zapowiadano kompromis

W jednym z wywiadów Jarosław Kaczyński dystansował się m.in. od pomysłu prezydenta na wybór sędziów do KRS. Zdaniem prezesa PiS procedura tzw. drugiego kroku, który polegałby na wyłanianiu sędziów metodą "jeden poseł - jeden kandydat", jest niezgodna z konstytucją.

Zdaniem prezydenta taka metoda zapewniłaby z kolei, że o obsadzie Krajowej Rady Sądownictwa nie będzie decydować tylko jedna partia.

Według ustaleń niektórych mediów na piątkowym spotkaniu Kaczyński miał zaproponować prezydentowi kompromis w tej sprawie. Ma on polegać na tym, że w tzw. drugim kroku metodę prezydenta zastąpi odgórna gwarancja odpowiedniej liczby miejsc dla kandydatów opozycji, przy jednoczesnym zapewnieniu większości dla PiS.

Część konstytucjonalistów kwestionuje w ogóle sam pomysł, by sędziów do KRS wybierali politycy. Dziś już bowiem są w Radzie przedstawiciele wskazywani przez Sejm, Senat i prezydenta, sędziów wybiera zaś od lat samo środowisko sędziowskie.

Zobacz też: KRS trafi w ręce PiS. Co wynika z pomysłów prezydenta

Wielkie wydarzenie w polskim internecie! Wystartował Polfejs [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (258)
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS. Jarosław Kaczyński ma przywieźć propozycje partii
Zaloguj się
 • wolak_pospolity

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczyński ty jesteś takim nowotworem dla tego kraju a ta twoja sekta to takie przerzuty choroby.

 • aietes

  Oceniono 1 raz 1

  Nowy układ Ribbentrop-Motow. Albo konferencja w Wannsee. Zdrajcy kupczą Rzeczpospolitą.

 • rzepiec

  Oceniono 2 razy 2

  Łamanie andrzeja, akt III.

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz 1

  @xsawer
  ma być tak, jak z wchodzeniem konusa na mównicę sejmową: " - JA W ŻADNYM TRYBIE". Wchodzi, bo takie ma życzenie żeby nikt nie mówił, że białe jest białe, a czarne jest czarne, bo jak tak mówi, to jest zdradziecką mordą, która nie zna się na kolorach...

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 3 razy 3

  POLAKU JAKIŚ TY GŁUPI, SKORO POZWALASZ, ŻEBY TAKIE CYMBAŁY TOBĄ RZĄDZIŁY!POZWALASZ TROGLODYTOM POMIATAĆ SOBĄ JAK ŚMIECIEM!ZŁODZIEJ DIET POSELSKICH, PSYCHOL MORDERCA 96 LUDZI, PARANOIK I SZPIEG RUSKI KIERUJE ARMIĄ, CYMBAŁ DYPLOMATYCZNY, ZŁODZIEJ KLECHA-DUCHOWE WSPARCIE I KILKA INNYCH "OSOBISTOŚCI" -->TWOJE IDEAŁY

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz 1

  @xsawer
  Chodzi o to jak napisać, że łamanie Konstytucji jest z nią zgodne.
  Wszystkie znane autorytety prawnicze krajowe i światowe o tym mówią, że drużyna prezesa w to wdepnęła na życzenie ich guru...

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiesz czasem już wam powiedzą na co się umówili Jedno jest pewne Duda cały czas jest pokornym sługą prezesa a ze kłóci się z innymi dziećmi w rodzinie pamiętajmy o jednym Sędziowie mogą ! być niezawiśli nie są ( to są to pobożne życzenie i bajer dla naiwnych ) i prawo daje im taką szansą i to od nich zależy czy z niej skorzystają czy nie Co innego jak tak ustawiamy prawo by sędziów trochę postraszyć Niestety jak w każdej populacji większość to nie sa bohaterzy ani nawet ludzie wybitni więc można ich popchnąć do każdego rozstrzygnięcia które nam pasuje Ot psychologia Mądry ustawodawca powinien tak tym sterować by sędzia nie musiał rozstrzygać co mu się bardziej opłaca wtedy statystycznie mamy większą szansę by mieć dobry wyrok Niestety pewności nigdy nie będzie

 • stanislaw.sk

  Oceniono 2 razy 2

  @chi-neng
  =========
  "Prawa są jak sieć pajęcza, w której więzną małe muchy, ale przez którą przebijaja się wielkie."
  Francis Bacon

 • Marek Marciniak

  Oceniono 1 raz 1

  " Zdaniem prezesa PiS procedura tzw. drugiego kroku, który polegałby na wyłanianiu sędziów metodą "jeden poseł - jeden kandydat", jest niezgodna z konstytucją".
  To jak to jest panie Jaroslawie ? W koncu uznajemy.konstytucje czy mamy ja , jak do teraz, w glebokim powazaniu ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX