Orkan "Ksawery" uderzył w poznańskie zoo. Ogród zamknięto. "Dramatyczne straty"

Orkan "Ksawery", który w czwartek przeszedł nad Polską spustoszył m.in. zoo w Poznaniu. Wichura połamała drzewa, a te uszkodziły wybiegi i klatki dla zwierząt. Ogród zamknięto do odwołania.

"Kochani! Dramatyczne straty w zoo. Wichura spowodowała uszkodzenia wielu wybiegów: sik, marabutów, sitatung, kuraków i wilków. W nocy stanęliśmy do walki z żywiołem, żeby chronić zwierzęta. Wszystkie - przerażone, ale całe i zdrowe" - napisała na zoo w Poznaniu na Facebooku dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ogrodu zoologicznego.

Orkan "Ksawery" uderzył w poznańskie zoo

Zgrabczyńska podziękowała pracownikom, którzy narażając swoje zdrowie walczyli w nocy o bezpieczeństwo zwierząt. "Dzięki wspaniałej drużynie: chciałam podziękować ludziom, z którymi pójdę na koniec świata, bo na pierwszy sygnał stają dla zwierząt" - napisała dyrektor zoo w Poznaniu.

Kolejarze usuwają skutki orkanu. Stanęło 100 pociągów, były opóźnienia nawet do 800 minut >>>

Rano rozpoczęło się szacowanie strat i naprawy. W związku z tym dyrekcja podjęła decyzję o zamknięciu ogrodu zoologicznego do odwołania.

"Straty są bardzo duże, ale na całe szczęście wszystkie zwierzęta całe i zdrowe, zaopiekowane" - poinformował w krótkim komunikacie ogród. 

- Intensywnie pracujemy nad tym, by przywrócić ogród zoologiczny dla naszych gości. Jednak z powodu tego, że nasz teren to 120-hektarowy las, musimy najpierw dokładnie sprawdzić stan drzew, usunąć zwisające gałęzie oraz powalone drzewa. Mamy nadzieję, że uda się ponownie otworzyć podwoje jeszcze w weekend - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Małgorzata Chodyła, rzeczniczka zoo w Poznaniu.

Dodaje, że wichura powaliła kilkanaście drzew. Wiele wybiegów - w tym ten dla wilków - zostało uszkodzonych. Ponadto przez całą noc zoo było pozbawione prądu. - Ratowaliśmy się awaryjnym zasilaniem, teraz powoli wszystko wraca do normy. Będziemy potrzebowali wsparcia finansowego. Zwrócimy się o nie do miasta, które jest organizatorem ogrodu - dodaje Chodyła. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Orkan "Ksawery" uszkodził zoo w Poznaniu
Zaloguj się
 • last.j23

  Oceniono 1 raz 1

  A co robił w tym czasie Wolfgang?

 • rikol

  Oceniono 4 razy 4

  Kurczę, chronić lwy i inne drapieżniki w nocy, podziwiam odwagę. Zoo mogłoby przeprowadzić zbiórkę na naprawy.

 • koralina.jones

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo, pracownicy ZOO! szkoda, że tyle strat, ale na pewno wszystko skończy się dobrze.

 • zerozer52

  Oceniono 4 razy 4

  Dacie radę. Spoko.

 • cf2016

  Oceniono 8 razy 8

  Niskie ukłony dla wszystkich pracowników walczących o bezpieczeństwo zwierząt.

 • mrdziadek

  Oceniono 6 razy -2

  Dlaczego do miasta o pomoc? Ogród nie był ubezpieczony?

 • jakub13579

  Oceniono 8 razy 2

  Żeby to orkan jarosław albo adrian takich spustoszeń dokonał, byłoby to zrozumiałe i logiczne.. Ale Ksawery? Nie rozumiem dlaczego, co mu zależało?

 • jakub13579

  Oceniono 2 razy 0

  Myślę, że misi Cisnej z Cisnej też nic się nie stało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX