Orkan "Ksawery" nad Polską. Pomarańczowe alerty dla prawie całego kraju

Orkan "Ksawery" dotarł do Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydały pomarańczowe alerty dla prawie całej Polski. Służby ostrzegają przed bardzo silnym wiatrem i intensywnym deszczem.

- W czwartek przez północną Polskę, z zachodu na wschód, przesuwać się będzie szybko aktywny niż. Wczesnym popołudniem ośrodek niżowy znalazł się w okolicach Gorzowa i będzie przemieszczać się przez północ Ziemi Lubuskiej, północną Wielkopolskę, Kujawy, a wieczorem dotrze nad północną część Mazowsza, a następnie przesunie się w kierunku Włodawy. Nad ranem niż opuści Polskę i znajdzie się na pograniczu Białorusi z Ukrainą - informuje na stronie pogodynka.pl Maria Waliniowska, synoptyk IMGW.

Orkan "Ksawery": silny wiatr i intensywny deszcz

W związku z nadciągnięciem orkanu "Ksawery" nad Polskę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o ustaleniu pomarańczowych alertów dla kilkunastu województw. 

RCB przy okazji ogłoszenia alertów przypomina o zasadach bezpieczeństwa na wypadek takiej pogody. Prosi o usunięcie z balkonów i parapetów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, uważne parkowanie (unikanie pozostawiania aut pod drzewami czy słupami reklamowymi), a także o pozostanie w domach, jeżeli to możliwe.

- Dzisiaj na zachodzie, a wieczorem także w centrum porywy wiatru mogą osiągać lokalnie 115 km/h, a na południu województwa lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego możliwe są porywy wiatru do 130 km/h. W nocy z czwartku na piątek najsilniejsze porywy wiatru wystąpią początkowo w centrum kraju lokalnie do 115 km/h, a na południu i południowym-wschodzie do 100 km/h - ostrzega Waliniowska.

"Rozkład godzinowy" orkanu

Od około godziny 16 "Ksawery" będzie szczególnie dokuczliwy dla województw: wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego i łódzkiego. Po godz. 18 orkan dotrze do województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Po 21 silny wiatr i intensywne opady deszczu dotrą na Podkarpacie i do woj. lubelskiego.

Więcej o: