Decyzja rządu zablokuje finansowanie in vitro? Przypominamy, co o programie mówił prezydent

Pozornie niezwiązana z tematem ustawa o świadczeniach usług zdrowotnych, może być sposobem by zablokować finansowanie in vitro. Po przejściu przez parlament, ustawa trafi na biurko prezydenta. Co z nią zrobi? Jego stanowisko ws. sztucznego zapłodnienia bywało zmienne.

Według rządowego projektu ustawy, jeśli podległa ministrowi zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oceni lokalny program in vitro negatywnie, samorządy nie będą mogły wdrażać leczenia i to pod groźbą kary finansowej.

To może oznaczać koniec finansowania samorządowych programów in vitro. Rząd przygotował ustawę, która może skutecznie zablokować tę procedurę leczenia niepłodności. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Ten zakłada, że jeśli podległa ministrowi zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oceni lokalny program in vitro negatywnie, samorządy nie będą mogły wdrażać leczenia i to pod groźbą kary finansowej.

Koniec samorządowych programów in vitro? Rząd przygotował ustawę, która może je skutecznie zablokować >>>

Przy okazji zamieszania z ustawą wiele osób przypominało, jak niejasne było stanowisko prezydenta ws. in vitro. Duda jest bowiem ostatnią osobą, która mogłaby zatrzymać wprowadzenie programu, gdy wyjdzie on z Sejmu i Senatu. 

W listopadzie 2015 roku poprzedni rząd rozszerzył program in vitro. Po dojściu do władzy, PiS wygasił program finansowania in vitro, a inicjatywę przejęły samorządy - wielu z nich zdecydowało się płacić za zabiegi ze swojej kasy. 

Bogu świeczkę, a diabłu ogarek

Dziś dalsze finansowanie stoi pod znakiem zapytania. Co może zrobić z tym prezydent? Dudę kilkakrotnie pytano o sztuczne zapłodnienie podczas kampanii wyborczej. Dzisiejszy prezydent mówił, że "generalnie" nie jest "zwolennikiem tego typu metod". - One są metodami sztucznymi, a wszelka sztuczność nie ma nic wspólnego z naturą - ocenił. Dodawał jednak, że rozumie rodziców, którzy nie mogą mieć dzieci. 

Kilka dni później mówił już, że "jest absolutnie, zdecydowanie przeciwny tej metodzie". - Jako człowiek wierzący jestem w ogóle przeciwny tej metodzie, bo uważam to za metodę nienaturalną i sprzeczną z nauką Kościoła - mówił. Stwierdził również, że metoda in vitro to "w ogromnym stopniu oszustwo". - Znam ludzi, którzy zapłacili dziesiątki tysięcy złotych za niby-terapię - bo to żadna terapia nie jest - i nic z tego nie wynikło. Poza tym, że stracili duże pieniądze i cały czas ich mamiono, żeby kolejny raz próbować. Powtarzam: to nie jest leczenie bezpłodności - dodał.

Andrzej Duda, jeszcze jako poseł, podpisał radykalny projekt ustawy. Według niego za złamanie zakazu miałoby grozić do dwóch lat więzienia.- zarówno dla lekarzy, jak i osób starających się o dziecko.

Tegoroczne Opole obejrzało 5 mld osób! "Prezes Kurski sam wszystkich liczył" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o:
Komentarze (92)
Decyzja rządu zablokuje finansowanie in vitro? Przypominamy, co o programie mówił prezydent
Zaloguj się
 • yuo7leo9

  Oceniono 2 razy 2

  KAŻDA zmiana rządów po 1989 oznaczała pogorszenie praw kobiet. Teraz odbierane są im resztki praw: dysponowania własnym ciałem, pracy, godnej emerytury

 • wpac

  Oceniono 3 razy 3

  Lewatywę Budyniowi zrobić na przeziębienie.
  Można też puścić krew, albo przystawić pijawki.

 • hefajstos1

  Oceniono 3 razy 3

  Cóż można powiedzieć o Adrianie? Nie pasuje do prezydentów obecnej Europy. Chyba jest w dalszym ciągu ministrantem kk.

 • dzaga41

  Oceniono 5 razy 5

  Tak ograniczony swoją religią i kompletnym nieuctwem człowiek jest w XXI prezydentem 38 milionowego kraju.Zgroza.

 • iza_szczypka

  Oceniono 5 razy 5

  Czyli przestajemy produkować protezy, bo sztuczna noga czy ręka nie jest zgodna z naturą? A leki, przepraszam, też? Mięta i rumianek dobre na wszystko, z nowotworami włącznie?

 • macko10

  Oceniono 5 razy 5

  A więc gdy ktoś zachoruje, to nie powinien być leczony - wszak choroba jest zgodna z naturą a leczenie jest sztuczne.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 4 razy 4

  Karły moralne i tyle.

 • kukunapniu

  Oceniono 5 razy 5

  Najlepszą metodą leczenia bezpłodności jest naturalna metoda ciężkiej i wytrwałej modlitwy połączonej z dużymi datkami na potrzeby kościoła.

 • ociectadeusz

  Oceniono 6 razy 6

  Czarne przeciwko in-vitro - dyskusja zakończona !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX