Macierewicz wrócił z USA i mówi, co usłyszał na temat rakiet patriot dla Polski

Według szefa MON, dostawa pierwszych zestawów antyrakietowych Patriot, w ramach programu WISŁA, jest możliwa za 3 lata. Macierewicz, który był w ubiegłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych, miał usłyszeć taką deklarację od amerykańskiego producenta rakiet.

Oferta konsorcjum Raytheon przewiduje dostawę zestawów pomostowych, jeszcze bez IBCS, czyli sytemu zarządzania polem walki, który jest w trakcie testów. Minister Antoni Macierewicz uważa, że przedstawiona przez Amerykanów oferta ma dwie zalety. Po pierwsze skraca czas dostaw pierwszych wyrzutni, po drugie nie ma wpływu na cenę nowszych zestawów, już z systemem IBCS.

Szef MON mówił dziś dziennikarzom, że w najbliższych dniach Raytheon przekaże stronie polskiej swoją ofertę na piśmie. Jeszcze w tym tygodniu ma dojść do spotkania przedstawicieli Inspektoratu Uzbrojenia oraz biura ds. offsetowych z władzami amerykańskiego konsorcjum. Rozmowy zaplanowano w Alabamie, gdzie mieści się centrum rakietowe US Army.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych Macierewicz omówił też sprawę zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju. Jednym z elementów tego planu ma być umieszczenie w Polsce bazy materiałowej. Szef MON przewiduje, że taka baza powstanie w przyszłym roku. Podobne magazyny Amerykanie budowali w przeszłości w Norwegii. Składowano w nich ciężki sprzęt, choć żołnierze nie stacjonowali na stałe w tym kraju. W razie kryzysu mundurowi mieli być przerzucani w rejon działań szybko, bez obciążenia w postaci ciężkiego uzbrojenia.

Na razie wiadomo, że Amerykanie chcą zbudować bazę w Powidzu w 2018 roku. Zostanie ulokowana w pobliżu polskiej bazy lotnictwa transportowego. W amerykańskiej bazie ma się znaleźć między innymi: 90 czołgów Abrams, tyle samo wozów piechoty Bradley, a także ponad sto transporterów opancerzonych oraz wsparcie ogniowe dla brygady, czyli dywizjon artylerii polowej z haubicami Paladin i wyrzutniami rakiet.
Uzbrojenie, które ma być umieszczone w bazie w Powidzu, wchodzi w skład amerykańskiego pancernego brygadowego zespołu bojowego. To najsilniej uzbrojony komponent wojsk lądowych USA. Liczy ponad 4,5 tysiąca żołnierzy. W przypadku kryzysu czy wojny żołnierze ci mieliby przylecieć zza oceany wprost na lotnisko w Powidzu.

Komentarze (193)
Macierewicz wrócił z USA i mówi, co usłyszał na temat rakiet patriot dla Polski
Zaloguj się
 • honkers

  Oceniono 1 raz 1

  Za trzy lata - to zostało zapisane - pod warunkom, że PiS utraci władzę a Antoni pójdzie siedzieć - to małymi literkami dopisano.

 • twojno

  Oceniono 3 razy 3

  Nie zobaczymy nawet bardziej zaawansowanego kapiszona do amerykańskiego pistoletu, dopóki w Polsce nie będzie przeprowadzona profesjonalna deratyzacja w MON. Nawet jeśli Amerykanie coś mu obiecali, to przy założeniu, że finalizować umowę będą już z kimś zupełnie innym, bo jeśli nie... to nici z umowy.

 • mr.powers

  Oceniono 3 razy 3

  A gdzie sa te dwa pierwsze Blackhawki, ktore mialy byc do konca 2016 r. ...?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  Oj Anton. Astery byłyby już w ubiegłym roku gdybyś się tyle nie uganiał za Misiaczkami i Prosiaczkami stary zboku.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 3 razy 3

  Na ch... ci te rakiety Tupolewicz - będziesz strzelał do lepszego sortu?

 • blski

  Oceniono 5 razy 3

  Zbrodnia przeciw wlasnemu narodowi jest prowadzenie wojny terytorium wlasnego kraju.
  Mamy paskudne polozenie geograficzne czego rezultatem byyl wielokrotne tragedie ktore dotknely nasz kraj. Tego zmienic sie nie da, nic nie przekona Rosjan zeby sie gdzies wyprowadzili, wobec czego nie nalezy ich niepotrzebnie antagonizowac. Niwuchronna konsekwencja wprowadzania na nasze terytorium jakiegokolwiek uzbrojenia, rakiet, systemow obrony przeciw rakietowej, powoduje ze nasz kraj staje sie potencjalnym celem. W przypadku rakiet znacznie latwiej jest je ulepszyc niz zbudowac system przeciwrakietowy, dlatego tez systemy obrony sa zawsze o krok spoznione (reakcyjne). Sa dwie metody zapewniajace bezpieczenstwo przed agresja - wlasna bron nuklearna (nie bedaca czescia zadnego ukladu i bedaca pod wylaczna nasza kontrola [nie gdzies kupiona, bo niebezpieczenstwo tylnej furtki, ale wylacznie wlasnej produkcji z rodzimych podzespolow]), lub calkowite rozbrojenie z zapewnieniem i udostepnieniem do weryfikacji, ze nie ma i nie bedzie wna naszym terytorium zadnych obcych wojsk ani sprzetu.
  W obu przypadkach czlonkostwo NATO nie ma sensu.
  Jesli chodzi o pomoc amerykaska na przypadek agresji Rosjan to jezeli byloby to w ich interesie to pomoga bez wzgledu na jakiekolwiek urzednie przyzeczenia, a jak to nie bedzie w ich interesie to zaden swistek papieru nie skloni ich do ruszenia palcem w bucie.
  Wydaje sie, ze krwawy czekista jak narazie napasci na nasz kraj nie planuje, chociazby dlatego, ze musialby sie wpierw uporac z Ukraincami, a i z tym sie nie spieszy. Tak wiec raczej niz wydawac astronomiczne pieniadze na zbrojenia zajmijmy sie prawdziwym zagrozeniem istnienia naszego kraju jakim jest ucieczka z kraju ludzi mlodych.

 • sprzedanyzbolandy

  Oceniono 4 razy 4

  Po co nam Patrioty ? U nas same patrioty. Tak gładko sprzedały Polskę.
  W imię patriotyzmu, oczywiście.

 • kastoripollux

  Oceniono 3 razy 3

  Ten system antyrakietowy zostanie przywleczony ze stanów przez tysiące dronów. Więcej helu towarzyszu stary capie.

 • f451

  Oceniono 5 razy 5

  No helikoptery już mamy. To tak samo będziemy mieli za 3 lata Patrioty.
  A za 5 pewnie Bojową Stację Kosmiczną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX