YouTube odblokował animowany film IPN. Roszczenia do praw autorskich zostały wycofane

Portal YouTube odblokował anglojęzyczną wersję przygotowanego przez IPN animowanego filmu "Niezwyciężeni". Powodem wcześniejszej blokady było zgłoszenie roszczeń do praw autorskich.

"Film IPN 'The Unconquered' znów dostępny na YouTube po wycofaniu zgłoszenia prawnoautorskiego przez użytkownika" - poinformowała przedstawicielka Google. Wyjaśniła również, że portal jest prawnie zobowiązany do zablokowania filmu, po tym jak otrzyma zgłoszenie o naruszeniu praw autorskich. 

Powodem nałożenia blokady na klip zatytułowany "The Unconquered" było zgłoszenie roszczeń z tytułu praw autorskich przez użytkownika posługującego się imieniem i nazwiskiem "Jan Kołowski".

Współtwórca cieszącego się dużą popularnością filmu Rafał Pękała mówił wcześniej, że napisał do osoby, która zgłosiła zastrzeżenia do tego filmu, z prośbą o wyjaśnienie i ewentualne doprecyzowanie roszczeń. Równocześnie przesłane zostało odwołanie do YouTube'a, które miało zostać rozpatrzone w ciągu 10 dni roboczych.

Pękała podkreślił, że roszczenia są bezzasadne. Jak mówił, IPN dysponuje pełnymi prawami autorskimi i majątkowymi do filmu. Poza tym - jak dodał - zarówno muzyka, animacje, jak i teksty zostały stworzone specjalnie na potrzeby "Niezwyciężonych", więc nie ma możliwości, by występowały w innych produkcjach.

 

"Niezwyciężeni" to animowany film IPN, opowiadający o historii Polski od II wojny światowej do upadku komunizmu.

Film wzbudził duże zainteresowanie użytkowników YouTube'a - w ciągu nieco ponad tygodnia jego polskojęzyczną wersję obejrzano ponad milion sto tysięcy razy. Widzowie chwalą "Niezwyciężonych" przede wszystkim za wysoką jakość produkcji i nieszablonowe podejście do polskiej historii. W wersji polskojęzycznej lektorem jest Mirosław Zbrojewicz, a w anglojęzycznej - Sean Bean, znany między innymi z roli "Boromira" w sadze "Władca Pierścieni".

"Jesteśmy świadkami skandalicznej narracji wobec Jedwabnego". Sejm wybiera nowego prezesa IPN

Więcej o: