Iran nie chce być gorszy od Korei i też testuje nowe pociski. "Próba zakończyła się sukcesem"

Władze Iranu oświadczyły, że kraj ten przeprowadził udany test nowego pocisku balistycznego średniego zasięgu. Telewizja państwowa pokazała zdjęcia z odpalenia pocisku, który ma być odpowiednikiem prezentowanego w piątek na wojskowej paradzie w Teheranie.

Podczas parady, prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiadał rozbudowanie arsenału rakietowego kraju i mówił, że Iran nie będzie prosił żadnego kraju o pozwolenie. Irańska agencja informacyjna podawała, że jednym z prezentowanych rodzajów broni jest pocisk balistyczny Chorramszahr średniego zasięgu, zdolny osiągnąć cele do 2000 kilometrów. Podawano także, że broń ta może przenosić kilka głowic bojowych. Nazwa pocisku jest taka sama jak nazwa irańskiego miasta, zdobytego przez siły irackie podczas wojny irańsko-irackiej w latach 80-tych.
Państwowa telewizja nie podała, kiedy dokładnie przeprowadzono test.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, we wtorek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oświadczył, że umowa z Teheranem w sprawie programu nuklearnego powinna być renegocjowana. Chciałby ukarania Iranu za wspieranie organizacji terrorystycznych. Z kolei Zjednoczone Emiraty Arabskie oświadczyły w piątek, że Iran narusza zarówno zapisy jak i ducha porozumienia z 2015 roku między Iranem a USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Dzięki niemu inspektorzy ONZ mają dostęp do irańskich instalacji wojskowych.

Skandale tygodnia: w Żaganiu okradli armię USA, europoseł zjadł tort młodego Wałęsy [MAKE POLAND GREAT AGAIN]