Już wiadomo, jakie imię będzie nosił Centralny Port Komunikacyjny. Patron inny niż myślicie

To już potwierdzone - Centralny Port Komunikacyjny ma zostać wybudowany w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Będzie nosił imię "Solidarności".

Centralny Port Komunikacyjny "Solidarność" powstanie niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy - przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź. Stolicę od CPK będzie dzielić 40 kilometrów. To oznacza, że w sprzyjających warunkach dojazd nie powinna trwać dłużej niż kilkadziesiąt minut.

Patron lotniska może zaskakiwać. Wielu spekulowało bowiem, że CPK będzie nosił imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Mikołaj Wild zaznaczył, że są już prowadzone rozmowy z lokalnym samorządem w sprawie inwestycji. Jak mówił, trwa już dialog z jednostkami samorządu terytorialnego. Podkreślił, że ta inwestycja ma być wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego wszystkich Polaków i interesu mieszkańców okolicznych miejscowości.

Mieszkańcy gminy zaskoczeni

Wójt gminy Baranów Andrzej Kołek wiadomość, że taka decyzja została podjęta, otrzymał dziś rano bezpośrednio od ministra Henryka Kowalczyka. Zdaniem wójta, to bardzo dobra informacja dla jego - liczącej zaledwie 5 tysięcy osób - gminy. Gospodarz miejsca ma nadzieję, że za główną inwestycją w port lotniczy przyjdą kolejne.

Tam ma powstać Centralny Port Lotniczy. W Baranowie zdziwienie. Póki co szykują Dzień Szarlotki >>>

Zaskoczenia nie kryją mieszkańcy, którzy o całej sprawie dowiedzieli się za pośrednictwem mediów. Nie wszyscy są zadowoleni. Wśród obaw, które mają, jest między innymi ta związana z hałasem oraz wywłaszczeniami. Wstępne szacunki pokazują, że przesiedlić będzie trzeba kilkadziesiąt rodzin. Wśród plusów wymieniają nadzieję na to, że inwestycja przyczyni się do rozwoju regionu, a ich gmina na inwestycji wzbogaci się, zyska miejsca pracy i nowych mieszkańców.

Jedno z największych lotnisk w Europie

Lotnisko w Stanisławowie ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Docelowo ma obsługiwać nawet 50 milionów pasażerów rocznie. Z wstępnych informacji wynika, że powstanie na 800 ha gruntu, a rząd zainwestuje w jego budowę od 20 do 30 mld złotych. Jego budowa może ruszyć nawet za 2 lata.

Dziwne billboardy "promują" Polskę w... Polsce. 9 minut grillowania polskiej Fundacji Narodowej [MAKE POLAND GREAT AGAIN]