Wnuk Kuronia po słowach Pietrzaka o dziadku: "Odp***dol się Pan i nie wycieraj sobie gęby"

Występu Jana Pietrzaka nie wytrzymała nie tylko opolska publiczność, która masowo wychodziła w jego trakcie, ale także Jan Kuroń. Wnuk legendarnego opozycjonisty odpowiedział na żart Pietrzaka.

Jan Pietrzak w trakcie swojego występu przekonywał, że Kabaret Pod Egidą od 1967 roku "mówił o tym świństwie realnym socjalizmie". - Szydziliśmy na wszystkie możliwe sposoby. (...) Kiedy Kuroń z Michnikiem mówili: "socjalizm tak, wypaczenia nie", ja mówiłem: "wypaczenia tak, a socjalizm nie". (...) Proszę! Proszę! Brawa śmiało - zachęcał do oklasków Pietrzak.

Przytyków do Kuronia nie wytrzymał jego wnuk. "Panie Pietrzak. Od Kuronia, czy Michnika, to się Pan od***rdol i sobie gęby nimi nie wycieraj. Bo po estradzie biegałeś, na całym Świecie, kiedy oni siedzieli w celi. Ręce opadają" - napisał. 

Walka Pietrzaka z komuną

W PRL Kabaret Pod Egidą nie był - jak dziś - kojarzony wyłącznie z Pietrzakiem. Teksty dla kabaretu pisali m.in. Agnieszka Osiecka i Daniel Passent, a występowali tacy artyści jak Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak czy Edyta Geppert.

Dziś Pietrzak chętnie mówi o tym, że "obalił komunę" i nie wspomina o tym, że był członkiem Związku Młodzieży Polskiej i PZPR. Ponad 20 lat temu wyznał, że z zastaną rzeczywistością "nie walczył" ale z niej "wyrastał". Nie wspomina też o tym, że w 1979 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług, natomiast - choć Pod Egidą debiutował w 1968 roku - przekonuje, że było to w "bezpieczniejszym" 1967. 

A właśnie w '68 - jak przypominała przed dekadą "Gazeta Wyborcza" - kiedy 30 tysięcy osób wyjechało z Polski dobrowolnie lub pod przymusem, Pietrzak śpiewał o inteligencie, któremu "Sibelius bliższy niż Chopin" i "nudzi go kraj nad Wisłą", a gdy już dostanie paszport, ucieka na Zachód. "No, pomyślmy - panowie Polacy / czy osobnik, o którym tu mowa / wie, co Sprawa i Walka znaczy / o Judymie co sądzi nasz rodak / czy w ogóle ma jakieś idee? / Jeśli nie - to co się u nas dzieje?!".

 

Jan Kuroń jest wnukiem legendarnego opozycjonisty Jacka Kuronia. Najstarszy syn Macieja Kuronia poszedł w ślady ojca - jest szefem kuchni i prowadzi programy kulinarne w telewizji. Działa charytatywnie m.in. jako ambasador Banków Żywności. 

Widownia nie wytrzymała koncertu Jana Pietrzaka w Opolu. Ludzie masowo opuszczali amfiteatr [ZDJĘCIA] >>>

Oto skutki afery z reparacjami. Będziemy jeździć z paszportem na Open'era? [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: